Balci de Sfanta Parascheva

×
Publicitate

In fiecare an, de Sfanta Parascheva, toti localnicii isi dau intalnire la balci. Primaria a organizat o parada cu care alegorice incarcate de oameni imbracati in port popular.

Localnicii se inghesuie la targ, mai ales ca este un bun prilej pentru cumparaturile de toamna.

Sarbatoarea din acest an de la Breaza este cu atat mai importanta cu cat se implinesc 505 ani de la prima atestare documentara a orasului.

Spectacolele se tin lant pana miercuri.

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Flacari uriase la Busteni: un atelier de fierarie a ars din temelii

Focul a pornit de la o scanteie, atunci cand fierarul lucra in atelier, spun pompierii care au reusit sa stinga valvataile, dar nu si sa salveze afacerea omului.

Spargeri pe banda rulanta, miercuri noapte, pe Valea Prahovei

Noua masini de lux din patru orase au fost sparte, iar hotii au furat din ele tot ce s-a putut. De la sisteme GPS, pana la bani si acte. Banda de hoti a actionat, se pare, dupa miezul noptii.

Oaspeti de seama la Castelul Pelisor

Excelenta Sa doamna Viviane Wade, Prima Doamna a Senegalului, a sosit in Romania pentru patru zile si a ales sa viziteze domeniul regal si castelul Pelisor de la Sinaia.

Recomandări
Măsurile luate în România pentru reducerea consumului de curent. Cum economisesc primăriile și companiile în orele de vârf

Consumul de energie în orele de vârf ne face tot mai vulnerabili. Între orele 20:00 și 23:00, economisirea este extrem de importantă în aceste zile.

Nicușor Dan avertizează Parlamentul: Dacă adoptați astfel Legea decarbonizării voi uza de toate prerogativele constituționale

Președintele Nicușor Dan a transmis, marți seara, că, dacă Legea decarbonizării va fi adoptată în forma actuală se va folosi de toate prerogativele constituționale, inclusiv solicitarea de reexaminare, pentru ca România să nu piardă banii din PNRR.

Când va fi apogeul valului de căldură. „Bucureștiul intră sub cod portocaliu”

Este a treia zi de cod roșu în vestul țării, însă România întreagă îndură temperaturi tot mai ridicate atât ziua cât și noaptea. Meteorologii spun că este doar începutul valului de caniculă.