Președintele nu mai are dreptul să se opună numirii președintelui de la ICCJ

×
Publicitate

După 6 zile de dezbateri şi circ, Comisia parlamentară condusă de Florin Iordache a modificat Statutul judecătorilor şi procurorilor.

Printre altele, senatorii şi deputaţii, PSD - ALDE l-au lăsat pe şeful statului fără dreptul de a se opune numirii preşedintelui şi vicepreşedintelui de la ''Inalta Curte de Casaţie şi Justitie''.

Schimbările contestate în stradă, de societatea civilă, au provocat şi o reacţie fără precedent a Departamentului de Stat American. Opoziţia a anunţat că va sesiza Curtea Constituţională, în timp ce Klaus Iohannis a transmis că nu va promulga texte care ar slăbi Justiţia.

Fără un punct de vedere al Comisiei de la Veneţia şi cu un aviz negativ al Consiliului Superior al Magistraturii, cei de la PSD şi ALDE au modificat deja una dintre legile Justiţiei: Statutul judecătorilor şi procurorilor.

Liviu Dragnea şi Calin Popopescu Tăriceanu l-au pus să se ocupe de subiect pe Florin Iordache, ministrul Justiţiei din perioada Ordonanţei 13, poreclit de colegi "ALTĂ ÎNTREBARE". După şase zile, acesta i-a anunţat pe liderii PSD - ALDE că şi-a îndeplinit misiunea

Florin Iordache, deputat PSD: "Săptămâna viitoare va fi depus un raport la Camera Deputaţilor, urmând ca, în urma dezbaterilor, să fie adoptat de către Camera Deputaților".

Printre altele, noul text votat prevede că preşedintele României nu mai are dreptul să refuze numirea în funcţie a procurorilor şi judecătorilor simpli care au absolvit examenul de capacitate.

De asemenea, şeful statului a fost exclus şi din procedura numirii şefilor Instanţei Supreme, fiind obligat să semneze decretele la propunerea CSM. Aceste prevederi, dar şi multe propuneri din legile justiţiei au provocat cea mai dura reacţie a Statelor Unite ale Americii, la adresa ţării noastre.

"Statele Unite constată cu îngrijorare că Parlamentul României are în vedere modificări legislative. Îndemnăm insistent Parlamentul să respingă propunerile care slăbesc statul de drept şi pun în pericol lupta împotriva corupţiei", a fost mesajul Departamentului de Stat de la Washington adresat luni seara, şefilor Parlamentului, Liviu Dragnea şi Calin Popescu Tariceanu.

Din acel moment, cei doi au evitat să mai apară public. Florin Iordache însă şi-a văzut de treabă şi a continuat să modifice legile justiţiei, iar acum, opoziţia anunţa că va sesiza Curtea Constituţională.

Cătălin Predoiu, deputat PNL: "Din punct de vedere tehnic, legea este un ghiveci de reglementări bune, proaste şi neconstituţionale"

Stelian Ion, deputat USR: "E un produs la normă, din păcate, dar legile nu se fac la normă..."

Alina Gorghiu, senator PNL: "Ne sperie faptul că PSD merge în continuare că tancul sovietic cu această legislaţie".

Preşedintele României a anunţat că nu are de gând să promulge legi care să afecteze justiţia.

Klaus Iohannis, preşedintele României: "Este o încercare nepotrivită şi nu va rămâne aşa. Am de gând să fac tot ce poate să facă preşedintele într-un parcurs legislativ prevăzut în Constituţie"

Săptămâna viitoare, Statutul magistraţilor ar putea fi votat de deputaţi. Liderii PSD şi ALDE vor ca până la finalul anului, legea să treacă şi de Senat.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
Citește și...
Fraudă de 20 milioane euro descoperită de Parchetul European în România. În afacere este implicat și un angajat guvernamental

O grupare infracțională cu ramificații în mai multe țări europene a fraudat bugetul Uniunii Europene cu 20 milioane de euro, după ce a obținut ilegal fonduri pentru proiecte industriale în România. În afacere este implicat și un funcționar public.

Decizie în dosarul ”10 august”, cu doar 6 luni înaintea prescrierii. Expertiza Armatei atestă violența extremă a Jandarmeriei

Tribunalul Militar București a admis parțial cererea avocaților Declic de a nu mai audia și restul de 373 de martori din dosarul ”10 august”, în condițiile în care există deja peste 600 de mărturii. Decizia evită pe moment riscul prescrierii faptelor. 

Justitia are „șefi” noi. Lista procurorilor aprobați de Nicusor Dan să conducă marile Parchete

Decretele privind numirile de procurori-șefi la marile parchete, semnate de președintele Nicușor Dan, au fost publicate joi în Monitorul Oficial al României.

Recomandări
Războiul Strâmtorii Ormuz. SUA blochează porturile iraniene, Teheranul amenință întreaga regiune. UE se pregătește de criză

Blocada SUA asupra porturilor iraniene a început luni, la 17.00, ora României, iar Teheranul amenință cu represalii toate porturile din regiune. Petrolul a ”sărit” de 100 de dolari. UE estimează pierderi de 25 miliarde euro de la începutul războiului.

Peter Magyar, despre UE și NATO: ”1.000 de ani maghiarii s-au străduit să fie parte a Europei”. Mesaj către Rusia și China

Peter Magyar, câștigătorul alegerilor din Ungaria, s-a declarat mândru că țara sa este membră UE și NATO, în timp ce poporul maghiar s-a străduit 1.000 de ani să fie parte a Europei. El a mulțumit Rusiei și Chinei că au acceptat rezultatul alegerilor. 

Prețurile la carburanți se schimbă de la o zi la alta. Cu cât se vând motorina și benzina în București

După zilele de sărbătoare, revenim la rutină, care pentru mulți înseamnă și inevitabilele opriri la benzinărie.