Secureanu, fostul șef al Spitalului Malaxa din Capitală, după gratii. A fost condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare

×
Publicitate

Fostul director al Spitalului Malaxa din Capitală, Florin Secureanu, ajunge după gratii.  

Curtea de Apel București l-a condamnat la trei ani și opt luni de închisoare în regim de detenție pentru abuz în serviciu.

Acuzat că între 2009 și 2016 a cheltuit banii spitalului după bunul plac pentru contracte fictive sau produse supraevaluate furnizate de un complice, Secureanu fusese condamnat de prima instanță la cinci ani și zece luni de închisoare.

Două dintre acuzații s-au prescris, așa că judecătorul a fost nevoit să dispună pentru ele încetarea procesului.

În plus, Florin Secureanu, care lucra în ultimii ani la Spitalul din Jibou, va trebui să plătească împreună cu celălalt condamnat din dosar un prejudiciu de 140.000 de lei către spitalul Malaxa.

În urma activităților specifice desfășurate de polițiști, bărbatul a fost depistat, luni seară, la locuința sa din localitatea Jibou.

Acesta va fi introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Sălaj, urmând a fi transferat la Penitenciarul Satu Mare, în vederea executării pedepsei la care a fost condamnat.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Interceptări DNA. Șeful ARR, Cristian Anton, filat în timp ce număra cel puțin 700 de bancnote

Reținut pentru că ar fi vândut subiecte de examen unor șoferi profesioniști, directorul Autorității Rutiere Române, Cristian Anton, și-a petrecut noaptea în cătușe, pe drum, între București și Cluj-Napoca. 

Lovitură dată de Kovesi în Grecia. Parchetul European a cerut ridicarea imunității pentru 11 deputați. Anchetă de fraudă

Parchetul European solicită miercuri ridicarea imunităţii pentru 11 deputaţi din Parlamentul elen, într-o anchetă privind o amplă fraudă cu subvenţii agricole europene, caz care afectează imaginea Greciei de aproximativ un an.

DNA cere arestarea preventivă a șefului Autorității Rutiere Române, Cristian Anton, pentru 30 de zile

Directorul Autorității Rutiere Române, Cristian Anton, a fost reținut de procurorii Direcției Naționale Anticorupție pentru 24 de ore, începând cu data de 31 martie 2026.

Recomandări
Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.