Fostul director adjunct al DIA, Iulian Cristian Gherghe, rămâne în arest preventiv

×
Publicitate

Generalul Maior în rezervă Iulian Cristian Gherghe, fostul adjunct al Direcției de Informații a Armatei, rămâne în arest preventiv încă 30 de zile, după cum a decis luni Curtea Militară de Apel.

El este acuzat că ar fi delapidat 180 de mii de dolari din fondurile de război ale DIA, bani folosiți pentru o investiție imobiliară.

Fostul general ar fi recunoscut parțial acuzațiile, arătând că de fapt el doar ar fi împrumutat banii și că avea de gând să îi returneze. Deja pusese la loc aproape jumătate din sumă.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
Citește și...
„Mica Sicilie” din Constanța. Cum își demonstrau „puterea” membrii clanului „Km 4-5”

Dosarul „Calul Troian”, în care sunt inculpate aproape 40 de persoane, membri ai grupării Km 4-5, și care vizează infracțiuni precum camătă, șantaj, spălare a banilor, trafic de minori, a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT Constanța.

Cum ar fi sifonat gruparea condusă de Vanghelie 24 de milioane de euro. Prețuri umflate și de 31 de ori

Fostul primar al Sectorului 5, Marian Vanghelie, a fost trimis din nou în judecată de procurorii anticorupție, după ce într-un alt dosar a scapăt anul trecut de acuzațiile de luare de mită, abuz în serviciu și spălare de bani.

Una dintre cele mai mari anchete DIICOT de la Constanța, pe masa judecătorilor. Acuzațiile aduse clanului „Km 4-5”

Desfășurare de forțe la Constanța. Unul dintre cele mai mari dosare DIICOT a intrat în faza de judecată. 

Recomandări
SAFE sub asediu. AUR sesizează și Avocatul Poporului atacă la CCR programul de 16,68 miliarde euro pentru apărarea României

AUR a sesizat și Avocatul Poporului a atacat la Curtea Constituțională ordonanța guvernului demis Bolojan care stabilea cadrul legislativ privind derularea programului european SAFE de 16,68 miliarde euro pentru apărarea României. 

Gabriel Liiceanu: ”Ilie Bolojan a căzut în sus". Cum explică scriitorul criza politică și situația actuală a României

Filozoful Gabriel Liiceanu spune că România suferă din cauza obedienței istorice față de putere și a lipsei de educație civică, dar vede în Ilie Bolojan un motiv de speranță pentru viitor.

Președintele Poloniei, primit de Nicușor Dan la Cotroceni. De ce a sosit mai devreme de startul Summitului B9 de la București

Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, a fost primit, marţi, la Palatul Cotroceni, de preşedintele Nicuşor Dan.