Premiera in Rusia. Au fost condamnati la inchisoare pentru partajare de fisiere pe Torrent

60538089

Magistratii unei instante de judecata din Rusia au condamnat o femeie si un barbat la patru ani de inchisoare cu suspendare, dupa ce au partajat mai multe fisiere pe Torrent.

Cei doi, care formeaza un cuplu, au distribuit 30 filme si desene animate pe Torrent, motiv pentru care au fost condamnati, stabilind astfel si un precedent in Rusia, potrivit Russia Today.

Andrey Lopukhov si sotia sa, Nadezhda, au fost gasiti vinovati de incalcarea drepturilor de autor in perioada aprilie 2007 - septembrie 2008.

Cei doi au negat acuzatiile, spunand ca totul nu este decat un show menit sa intimideze utilizatorii de Torrent din Rusia.

Sentinta este o premiera in Rusia si este un precedent periculos.

Rusia a instituit o lege impotriva pirateriei pe 1 august 2013, aceasta protejand doar continutul video, nu si cel audio.

Deocamdata, legea nu prevede sanctiuni pentru cei care downloadeaza astfel de fisiere.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Apple a lansat noua generatie de tablete iPad Air şi iPad Mini. Ce specificatii au

Apple a lansat marti noua versiune de tableta iPad Air, cu o carcasa mai subtire si o greutate de numai 1 pound (456 grame), care il face cea mai usoara tableta din lume, precum si un nou iPad Mini, cu display de tip retina.

Analist japonez: Apple va lansa in 2014 televizoare de pana la 165 centimetri, cu rezolutie ultra-HD

Apple va lansa in trimestrul al patrulea al anului viitor televizoare de inalta rezolutie, ultra-HD, cu diagonale de 65 inci (165 centimetri) si 55 inci (139 centimetri), potrivit unui analist japonez, citat de Bloomberg.

Nokia a lansat 2 smartphone-uri Lumia, 3 modele din gama low-cost Asha si prima sa tableta

Nokia a prezentat marti doua smartphone-uri Lumia, trei modele din gama low-cost Asha, dar si prima tableta a grupului finlandez.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.