Cine este cel mai tanar miliardar al lumii. A renuntat la facultate cu putin timp inainte de absolvire si a facut o avere

61645983

Are doar 24 de ani, dar o avere in conturi. Evan Spiegel este cel mai tanar miliardar al lumii, potrivit Forbes, citat de ZF.

Evan Spiegel este fondatorul Snapchat, aplicatia care s-a remarcat prin trimiterea unor imagini sau filmulete care rezista pe serverele companiei doar intre 1 si 10 secunde.

Aplicatia a avut un succes enorm, iar acum este evaluata la 19 miliarde de dolari.

 

”Sunt un tanar educat, care a avut foarte, foarte mare noroc”, a declarat intr-o conferinta tanarul miliardar.

Spiegel a crescut in apropiere de Los Angeles, ambii parintii sai fiind avocati. Tanarul a invatat la Stanford, unde i-a cunoscut si pe Reggie Brown si Bobby Murphy, cu care a fondat ulterior Snapchat.

”Nu eram cool, asa ca am incercat sa construim lucruri care erau cool”, a declarat tanarul.

Spiegel a renuntat la scoala cu numai cateva examene inainte de absolvire, pentru a lucra full-time la Snapchat. Echipa a dezvoltat o varianta initiala a aplicatiei in 2012. Pentru sediul companiei fondate, el a folosit intai casa tatalui sau.

In noiembrie 2014, Spiegel a cumparat propria casa, pentru 3,3 milioane de dolari. Dupa ce start-up-ul sau a primit o finantare mai generoasa in iunie 2014, antreprenorul si-a cumparat un Ferrari.

In prezent, Spiegel adora sa calatoreasca, printre destinatiile recente fiind Rusia, Anglia, Arabia Saudita sau Pakistan, scrie ZF.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
iLikeIT. Cele mai bune solutii ca sa intrati in legalitate cu softurile de pe computer. Programe gratuite sau la preturi bune

Cu totii stim ca romanii sunt campioni la descarcari ilegale de pe internet. Mai putini au aflat ca o bunicuta din Cluj este cel mai recent hacker prins de politisti pentru... piraterie.

Pe plajele din Chile se testeaza "dronele salvamar". Dispozitivele zburatoare pot lansa un colac si ofera instructiuni

Dronele-salvamar sunt testate pe plajele din Chile. Dispozitivele zburatoare ajung la cei in nevoie inaintea salvatorilor. Lanseaza la apa un colac si pot da instructiuni.

iLikeIT. Viralul saptamanii. Drona care pescuieste si care .. chiar prinde ceva

Nu stiu daca ati aflat, insa primaria din Caransebes a pierdut, zilele acestea, o drona de 90.000 de euro, care supraveghea zonele de risc.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.