Best of IFA Berlin 2013. Cele mai tari gadgeturi, in viziunea GSM Arena

IFA Berlin

Cunoscuta publicatie online GSM Arena a facut o retrospectiva a celor mai interesante gadgeturi anuntate sau lansate la IFA Berlin 2013.

Samsung

Anuntul despre un nou produs Note nu a mai mirat pe nimeni, insa vizitatorii targului au ramas uimiti dupa ce au vazut specificatiile tehnice ale noii phablete Galaxy Note 3. Imitatia de piele de pe spatele acestui device, scriu cei de la GSM Arena, a facut multe valuri, insa chiar si asa este placuta la atingere.

O alta surpriza a fost ceasul inteligent Samsung Galaxy Gear - un gadget care ar putea fi catalizatorul unei noi piete de consumatori. Acest Galaxy Gear este construit special sa functioneze in colaborare cu celelalte aparate Note si poate fi configurat sa lanseze o convorbire, sa citeasca SMS-uri si chiar sa localizeze Note-ul de la o anumita distanta.

La final, Samsung a dat lovitura cu noua tableta Galaxy Note 10.1, editia 2014. Cea mai importanta schimbare este rezolutia de 2560 x 1600 pe un ecran de 10 inch.

Citește și
Phablet
IFA Berlin 2013, batalia phabletelor: HTC One Max si Samsung Galaxy Note 3. Cine este cel mai bun

Sony

In ciuda numeroaselor "scapari" care au avut loc pe internet, noul Xperia Z1 sau "Honami" de la Sony a reusit sa adune multa lume la IFA Berlin 2013 - toti fiind incantati de design-ul sau subtire si certificatul de rezistenta la apa si praf. In plus, camera sa foto este destul de impresionanta: are o rezolutie maxima de 20 megapixeli.

De asemenea, Sony a anuntat un nou set de lentile care pot fi atasate la smartphone. Este vorba despre QX100 si QX10.

O alta lansare a japonezilor la IFA Berlin a fost ceasul inteligent SmartWatch2, care se poate atasa la un smartphone prin intermediul bluetooth si NFC - permitandu-i utilizatorului sa primeasca notificari si mesaje fara sa-si mai scoata telefonul din buzunarul.

LG

Desi s-au facut anunturi inainte de inceperea IFA Berlin, LG a oferit inca un anunt oficial pentru P Pad 8.3, o tableta de 8.3 inch, cu o constructie din aluminiu si un display impresionant de 1920 x 1200 pixeli. Procesoul este Snapdragon 600, quad-core Krait 300 at 1.7GHz, Adreno 320, cu 2GB RAM. Ruleaza Android 4.2.2 si are o camera foto frontala de 5 megapixeli, care poate inregistra video 1080p.

Acer

Acer a fost unul dintre primii producatori care s-a grabit la IFA Berlin 2013 cu noul sau brand, Liquid S2. A fost prezentat ca fiind primul smartphone care inregistreaza clipuri video de tip 4K, ultra-HD. De fapt, este o phableta cu un display de 6 inch, rezolutie de 1080 x 1920 pixeli, procesor Quad-core 2.2 GHz Krait 400 si 2 GB de RAM. Bateria este de 3300 mAh, camera foto de 13 megapixeli, NFC si DTS sound enhancement.

Asus

Asus a preferat sa vina cu update-uri de la tableta sa de 10 inch Transformer Pad TF701T, precum si la variantele de 8 si 10 inch ale MeMO Pad, dar si Fonepad 7 si Fonepad Note 6.

Panasonic

Panasonic a adus o tableta impresionanta de 20 de inch cu Windows 8, sustinuta de un ecran ultra-HD, 4K, si o rezolutie de 3840 x 2560.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Galaxy Note 10.1 editia 2014 - cea mai avansata tableta de 10 inch cu Android, construita pana acum
Galaxy Note 10.1 editia 2014 - cea mai avansata tableta de 10 inch cu Android, construita pana acum

In acelasi timp in care vizitatorii IFA Berlin 2013 aveau parte de lansarea Galay Note III, sud-coreenii de la Samsung mai aruncau pe piata o surpriza pentru pasionatii de tablete: Samsung Galaxy Note 10.1 - editia 2014.

IFA Berlin 2013, batalia phabletelor: HTC One Max si Samsung Galaxy Note 3. Cine este cel mai bun
IFA Berlin 2013, batalia phabletelor: HTC One Max si Samsung Galaxy Note 3. Cine este cel mai bun

La finalul IFA Berlin 2013, vizitatorii acestui targ de IT&C au fost nevoiti sa traga o concluzie in privinta celui mai bun Android pe care l-au vazut acolo: HTC One Max, Samsung Galaxy Note 3 sau LG G2.

Best of IFA Berlin 2013. Cele mai tari gadgeturi, in viziunea USA Today
Best of IFA Berlin 2013. Cele mai tari gadgeturi, in viziunea USA Today

Jurnalistii de la USA Today au facut un top al celor mai bune produse pe care le-au vazut la IFA Berlin 2013.

Recomandări
Filmul catastrofei din Elveția, cu 40 de morți și 115 răniți. „Au fost doar câteva secunde până a început să ardă”
Filmul catastrofei din Elveția, cu 40 de morți și 115 răniți. „Au fost doar câteva secunde până a început să ardă”

Elveția este în stare de șoc după tragedia din stațiunea Crans-Montana, petrecută în noaptea de Revelion. Un incendiu devastator, izbucnit într-un bar, a provocat haos și pierderi uriașe de vieți.

Început de an friguros. Meteorologii anunţă temperaturi mai scăzute decât de obicei și precipitații excedentare
Început de an friguros. Meteorologii anunţă temperaturi mai scăzute decât de obicei și precipitații excedentare

Meteorologii au emis, vineri, estimările pentru perioada 05.01.2026 - 02.02.2026, care arată temperaturi mai scăzute decât normalul perioadei, săptămâna viitoare, în mai multe regiuni ale ţării.

Cum a arătat prima zi în Bulgaria după trecerea la euro. Reacțiile comercianților când clienții vor să achite cu noua monedă
Cum a arătat prima zi în Bulgaria după trecerea la euro. Reacțiile comercianților când clienții vor să achite cu noua monedă

Bulgaria a trecut la Euro de la 1 ianuarie, însă mulți comercianți nu s-au pregătit pentru schimbare. Clienții care au vrut să plătească în moneda europeană au avut o surpriză: fie li s-a spus să achite în leva, fie au primit restul în moneda bulgară.