Ministerul Educației: În ce condiții poate fi testat pentru Covid-19 un elev la școală

62172948
Inquam Photos / Octav Ganea

Ministerul Educației a făcut, sâmbătă, noi precizări legate de condițiile în care pot fi testați împotriva Covid-19 elevii care merg la școală începând din 8 februarie.

Astfel, ministerul precizează că, deși în ordinul comun al Ministerelor Sănătății și Educației nu este prevăzută obligația transmiterii de către părinți a consimțământului privind testarea copiilor în școli, cei care doresc completarea formularelor de consimțământ anticipat ”o pot face din proprie inițiativă”.

Reacția Ministerului Educației vine după ce, vineri, ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat că este necesar ca părinţii să îşi exprime acordul cu privire la testarea anti-COVID a copiilor în unităţile de învăţământ.

"Recomandarea noastră este ca acordul părinţilor să vină cât mai curând. Se poate luni. Este recomandarea noastră, tocmai pentru că atunci când un copil este simptomatic şi este suspect de infecţie cu SARS-COV-2, ceilalţi copii, respectiv cadrele didactice, să poată fi testaţi cât de repede posibil. Să poată fi testaţi de către medicul de medicină şcolară, respectiv medicul de familie. Este o măsură pentru siguranţa tuturor", a spus Voiculescu, potrivit Agerpres.

Acum, Ministerul Educației subliniază faptul că, în cazul în care un elev prezintă în timpul orelor de curs stare febrilă sau altă simptomatologie specifică infectării cu SARS-CoV-2, acesta va putea fi testat rapid la școală, cu un test antigen, doar dacă există un consimțământ scris al părinților.

Comunicatul integral transmis de Ministerul Educației:

“Comunicat clarificări

Ministerul Educației sprijină, conform atribuțiilor ce-i revin, aplicarea măsurilor de prevenție privind prevenirea şi combaterea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2 în scopul asigurării dreptului la învăţătură şi a dreptului la sănătate, cu respectarea strictă a cadrului legal în vigoare.

Ordinul comun M.E.C/M.S nr. 3235/93 din 04.02.2021 specifică în mod expres la Punctul VII, lit.b) și c) din Anexa, faptul că:

,,b) În cazul în care elevii prezintă în timpul orelor de curs stare febrilă sau alta simptomatologie specifică infectării cu SARS-CoV-2, se aplică protocolul de izolare. În cazul în care există un consimțământ informat și semnat al părintelui/tutorele legal cu privire la acordul de recoltare a probelor de exsudat nazofaringian în vederea testării elevilor simptomatici, aceștia vor putea fi testați, într-o primă fază, cu teste antigen rapide, în cadrul cabinetelor medicale. Elevul care a împlinit vârsta de 18 ani va semna consimțământul personal. Toate testele rapide efectuate în cabinetul medical școlar de la nivelul unității de învățământ vor fi raportate către DSP/DSPMB în maxim 24 ore.

Dacă părintele/tutorele legal nu își exprimă acordul pentru testare, în cazul existenței unor simptome specifice, ca și în cazul în care nu există cabinet medical în unitatea școlară, acesta va lua legatura cu medicul de familie în vederea stabilirii pașilor următori.

c)Testarea cu teste antigen rapide se recomandă și:

1) cadrelor didactice și altor angajați ai unității școlare, simptomatici, a căror simptomatologie de boală debutează în timpul orelor de curs;

2) colegilor cazurilor confirmate atât elevi (colegi de clasă) cât și cadre didactice/personal auxiliar din unitatea de învățământ (inclusiv celor asimptomatici), imediat după confirmarea primului caz.”

Dispozițiile ordinului comun sunt în concordanță cu prevederile art. 660 din Legea nr. 95/ 2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare, privind reforma în domeniul sănătății care prevede: ,,Art. 660 (1) Pentru a fi supus la metode de prevenție, diagnostic și tratament, cu potențial de risc pentru pacient, după explicarea lor de către medic, medic stomatolog, asistent medical/moașă, conform prevederilor alin. (2) și (3), pacientului i se solicită acordul scris.

(2) În obținerea acordului scris al pacientului, medicul, medicul stomatolog, asistentul medical/moașa sunt datori să prezinte pacientului informații la un nivel științific rezonabil pentru puterea de înțelegere a acestuia.

(3) Informațiile trebuie să conțină: diagnosticul, natura și scopul tratamentului, riscurile și consecințele tratamentului propus, alternativele viabile de tratament, riscurile și consecințele lor, prognosticul bolii fără aplicarea tratamentului.”

Deși în ordinul comun nu este reglementat conținutul formularului privind consimțământul informat sau obligația transmiterii consimțământului informat începând cu revenirea la cursuri/ transmiterea consimțământului informat anterior intervenirii unor situații speciale, precizam că toți acei părinți care doresc completarea formularelor de consimțământ anticipat pentru testare în cazul apariției unor situații speciale, o pot face din proprie inițiativă.

În interesul bunei organizări și al siguranței sanitare în școli, Ministerul Educației va sprijini Ministerul Sănătății pentru transmiterea recomandării de a colecta (benevol/non-obligatoriu) formularele de consimțământ informat pentru testare în cazul apariției unor situații speciale.”

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
„Am căutat mai multe țări, dar România a câștigat”. De ce a ales un tânăr sirian să vină la facultate în Timișoara

Creşte interesul studenţilor străini pentru universităţile de la noi. Aproape 90.000 de tineri .au aplicat pentru un loc într-o unitate de învățământ superior românească.

Elevii care stau de mici pe rețelele de socializare vor avea rezultate mai proaste la școală. Ce arată un studiu

Elevii care îşi fac conturi pe rețelele sociale în școala primară au note mai mici la examenele de la final de gimnaziu, în special la științe și citire.

România, pe podium în SUA. Elevi de la Colegiului „Tudor Vianu” au obținut 39 de medalii la Olimpiada NEO Science

Au înlocuit vacanța cu probleme de fizică, matematică și informatică, iar munca lor a fost răsplătită. Elevii Colegiului Național de Informatică „Tudor Vianu”, din București, s-au întors din SUA cu un palmares impresionant.

Recomandări
MApN, după explozia dronei din Bulgaria: Niciun vehicul aerian nu a fost detectat în spațiul României

MApN precizează că sistemele de supraveghere radar nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spațiul aerian al României către Bulgaria. Precizările oficialilor români vin după ce o dronă a explodat în țara vecină.

Turcia restricționează traficul navelor comerciale către Marea Neagră, după intensificarea atacurilor cu drone

Turcia restricționează traficul navelor comerciale către Marea Neagră, pe fondul intensificării atacurilor rusești și ucrainene asupra vaselor din regiune, potrivit unor surse familiarizate cu situația, citate de Bloomberg.

„Operațiune reușită!” A doua barjă a fost scufundată controlat în Dunăre. Urmează etapa a doua

Două barje încărcate au fost scufundate controlat în Dunăre, după o operațiune de 11 ore, pentru redirecționarea unei părți din debit către Dunărea Veche și limitarea scăderii nivelului apei în zona Centralei de la Cernavodă.