Elevii revin miercuri la ore după zilele libere de Mica Unire. Când va fi următoarea vacanță
![elevi](https://image.stirileprotv.ro/media/images/1920x1080/Sep2022/62287769.jpg)
Elevii se întorc miercuri la cursuri din minivacanţa prilejuită de sărbătorirea Unirii Principatelor Române.
Următoarea vacanţă din anul școlar 2022-2023, la decizia inspectoratelor şcolare judeţene şi al municipiului Bucureşti, este programată în perioada 6 - 26 februarie.
Potrivit structurii anului școlar 2022-2023, programele "Şcoala altfel" şi "Săptămâna verde" se vor desfăşura între 27 februarie şi 16 iunie, în intervale de câte cinci zile consecutive lucrătoare, a căror planificare se află la decizia unităţii de învăţământ. Derularea celor două programe nu se planifică în acelaşi interval de cursuri, potrivit Agerpres.
Prin excepţie, la clasele din învăţământul liceal - filiera tehnologică, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal, în perioadele dedicate programelor "Şcoala altfel" şi "Săptămâna verde" se organizează activităţi de instruire practică.