Un grup de români vânează eclipsa totală de Soare în SUA. Fenomenul are conotații spirituale sau astrologice

×
Publicitate

Fenomenul vizibil peste ocean a fost așteptat mult timp de așa-numiții „vânători de eclipse”. Printre ei sunt și români. Un astfel de grup a plecat în Statele Unite.

În același timp, eclipsa toată de Soare are pentru alții importante conotații spirituale sau astrologice.

Valentin Grigore, președinte ȘARM: „Alergăm după cer senin, suntem pregătiți pentru această aventură încă de un an de zile, suntem la granița dintre Texas și Arkansas”.

Adrian Sonka, directorul Observatorului Astronomic: „Eclipsa durează în funcție de cât de aproape este Luna de noi și chiar pentru această eclispă Luna tocmai de a trecut la perigeu la depărtarea minimă față de Pământ și durează undeva la 4 și câteva zeci de secunde, undeva în Mexic, de obicei durează de la câteva secunde până la 7 minute”.

Pe lângă impactul său științific, eclipsa de Soare are și o dimensiune spirituală. Multe culturi și comunități i-au atribuit semnificații speciale

Steluță Florentina Stânciu, bioenergo terapeut, formator holistic: „Aceste energii ale eclipsei sunt foarte puternice. Energia zilei de azi e legată de o foarte mare transformare. Această transformare se întâmplă oricum. Și prin anumite meditații, tehnici, facem anumite meditații prin care invităm că aceste energii să fie blânde, armonioase și să ne ajute foarte mult în procesul nostru din punct de vedere terapeutic. Trăim niște vremuri ale suferinței și o mare parte e această durere emoțională și cumva avem neovoie de instrumente să aducem armonie”.

Astrologii spun că vom simți influența a două zodii, Berbec și Balanță.

Alina Tănăsescu, astrolog: „Și anume berbecul, eu sunt, care este relația mea cu mine, balanță - ceilalți, care este relația mea cu ceilalți și avem și a treia dimensiune, contextul. Care este relația mea cu mediul profesional, mediul școlar. Este foarte important să fim atenți la aspectul give and take, intre a da și a lua. Pentru a avea relații armonioase este nevoie să fim undeva la mijloc”.

Următoarele evenimente astronomice importante de anul acesta sunt o eclipsă de lună și apariția unei comete pe cer, vizibilă din România, la sfârșitul lunii octombrie.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Un avion a fost nevoit să devieze de la traseu după ce un câine și-a făcut nevoile pe culoar. „Mirosul nu a dispărut”

Un zbor al companiei United Airlines a fost nevoit să se devieze pentru că un câine și-a făcut nevoile pe culoarul avionului, a confirmat compania aeriană pentru Business Insider.

Autoritățile au făcut și anul acesta promisiuni că vom avea trenuri moderne, dar, în realitate, mai avem de așteptat

Autoritățile au făcut și anul acesta promisiuni că vom avea trenuri moderne, dar, în realitate, mai avem de așteptat.  

Căldura timpurie a secat pământul de apă și ar putea afecta pomii fructiferi. Ce spun specialiștii

Ne bucurăm de zile neobișnuit de calde pentru începutul lunii aprilie, iar potrivit meteorologilor în următoarele două săptămâni vom avea senzația că a început vara.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire. 

Motivul pentru care șeful CIA s-a deplasat în mare secret la Moscova. „Știm ce ai de gând să faci și ar fi bine să nu o faci”

Directorul CIA, John Ratcliffe, a făcut, marți, o vizită rară și neașteptată la Moscova, unde a stat vreme de patru ore. Kremlinul neagă că s-ar fi întâlnit și cu Vladimir Putin.