Târgu Mureș: Un polițist a reușit să convingă zeci de persoane să doneze sânge pentru bolnavi și copii sărmani

×
Publicitate

Câțiva oameni cu suflet mare, din județul Mureș, s-au mobilizat în prag de sărbători pentru a-și ajuta semenii.

Au donat sânge, iar cu tichetele de masă primite vor cumpăra dulciuri și cadouri de Moș Nicolae, pentru copii din familii defavorizate.

Ideea campaniei a pornit de la un polițist de la postul de Poliție Iclănzel. Barbatul a reușit să convingă zeci de persoane în doar câteva zile.

Adrian Vlad, inițiatorul campaniei: „Putem salva vieți și în același timp am în plan să duc pe Moș Nicolae la câteva grădinițe în mediul rural din zonele defavorizate”.

Donator: „În primul rând salvăm vieți, în al doilea rând facem un copil, cel puțin, fericit”.

În această perioadă din an scade radical numărul donatorilor de sânge, însă cel al intervențiilor medicale este în creștere.

Marilena Lazăr, Centrul Regional de Transfuzie Sanguină Târgu Mureș: „Suntem după perioada de pandemie, de aceea vrem să revenim acolo de unde am plecat înainte de pandemie. Și asta nu o putem face fără oameni care au donat. De sânge este nevoie tot timpul”.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Lovitură pentru Cristi Chivu: Inter Milano vrea alt antrenor! ”L-au contactat deja”
NEWS ALERT Lovitură pentru Cristi Chivu: Inter Milano vrea alt antrenor! ”L-au contactat deja”
Citește și...
Simbolul Dubaiului, Burj Al Arab, se închide pentru restaurare. Cât durează lucrarea

Hotelul de lux Burj Al Arab din Dubai va fi închis pe durata unei renovări majore de 18 luni, a confirmat miercuri un reprezentant.

Aceste plante de apartament îți pot otrăvi animalul fără să știi. Lista florilor toxice pentru căței și pisici

Animalele de companie adoră să roadă, să lingă și să exploreze, iar din păcate asta include și plantele și florile. 

Cu 100 de euro, un francez a câștigat la tombolă un Picasso de 1 milion de euro

Un francez pasionat de artă a câștigat la o tombolă caritabilă un Picasso original, în valoare de un milion de euro! 

Recomandări
Specialiștii români au dat verdictul după ce au analizat artefactele recuperate în Țările de Jos. Când vor reveni în România

Procesul celor trei olandezi suspectați că au furat Coiful de aur de la Coțofenești și brățările dacice a început în Țările de Jos. Noi imagini înregistrate de camerele de supraveghere arată că hoții ar fi stat în muzeu mai puțin de un minut. 

Surse: PSD vrea să îi dea ultimatum lui Ilie Bolojan: demisia până în 23 aprilie. Premierul a mers să discute cu Nicușor Dan

Președintele Nicușor Dan a discutat miercuri cu premierul Ilie Bolojan la Palatul Cotroceni, timp de două ore, potrivit unor surse oficiale.

„Grădinița groazei” din Craiova aparține de Mitropolia Olteniei. „Educatoarea îi punea să se bată între ei”

Este anchetă la o grădiniță din Craiova, după ce mai mulți părinți au depus plângeri pe numele unei educatoare în vârstă de 27 de ani.