Spectacol la debutul TIFF 2024. Cel mai important eveniment cinematografic din România a luat startul la Cluj-Napoca

×
Publicitate

E atmosferă boemă în aceste zile în inima Transilvaniei, la Cluj - Napoca. Cel mai mare festival de film din România, TIFF, a ajuns la a 23-a ediție.

Evenimentul s-a deschis cu momente de acrobație spectaculoasă, muzică și dans. Și a strâns în același loc vedete, regizori, critici de film și pasionați.

Oamenii s-au bucurat, vineri seară, în Piața Unirii din Cluj -Napoca, de un spectacol care a inaugurat ediția din acest an a Festivalului Internațional de Film Transilvania. Nicu Alifantis a urcat pe scenă, iar o trupă de acrobați și dansatori din Belgia a întregit spectacolul.

A urmat filmul de deschidere, Dogman, ultimul semnat de regizorul Luc Besson. Construit ca un puzzle, filmul recompune, prin flashback-uri, destinul tragic al lui Doug, un tânăr aruncat în copilărie, de tatăl abuziv, în cușcă, la câinii de luptă pe care îi antrena.

Actrița americană Jojo T. Gibbs joacă rolul unui detectiv în acest film.

Jojo T. Gibbs - actriță: „Sper că oamenilor le va plăcea filmul și sunt entuziasmată să mă văd pe cel mai mare ecran din lume”.

Oamenii au așteptat cu nerăbdare festivalul preferat.

În cele 11 zile de festival vor fi 200 de proiecții.

Tudor Giurgiu, director TIFF: „Anul acesta avem foarte multe filme și invitați. Deja publicul ia în număr mare bilete. Sper să fie una dintre cele mai bune ediții de până acum”.

Metropolis ori Copa 71 - un film despre un Campionat Mondial de Fotbal Feminin controversat - sunt doar doua dintre peliculele care vor rula în cele 16 locuri amenajate în oraș.

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Horoscop săptămâna 17 - 23 iunie 2024. O săptămână cu Lună Plină și intrarea Soarelui în Rac

Venus, Mercur și Soarele intră în zodia Rac. Se accentuează emoțiile, preocupările pentru familie, cămin, rădăcini și trecut. Luna plină din Capricorn anunță încheieri de etape.  

Patru frați din Botoșani, bătuți cu bestialitate de propriul tată dintr-un motiv banal. Copiii au ajuns la spital

Patru frați din județul Botoșani au ajuns la spital după ce tatăl lor i-a bătut cu sălbăticie. Cel mai mic are 7 ani, iar cel mai mare - 11.

De ce a fost întâmpinat diferit Babasha la al doilea concert Coldplay. Reacția artistului 2

„M-am simțit șocat, trist și vinovat că am făcut ceva rău”, a declarat solistul trupei Coldplay, Chris Martin, joi seară, la al doilea concert al formației în România.  

Recomandări
SURSE: PPE și Renew cer Comisiei Europene să blocheze jalonul de 770 de milioane de euro, din cauza amendamentului Fritz

Liderii PPE și Renew Europe, principalele grupuri politice pro-europene din Parlamentul European, i-au trimis o scrisoare comună președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în care se arată îngrijorați de soarta statului de drept din România.

Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cum vrea să schimbe AEP regulile pentru partidele politice. Reforma, deja criticată: „Suntem duşi pe o pistă falsă”

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a pus în transparenţă decizională proiectul unei noi legi a partidelor politice, menit să înlocuiască actuala Lege nr. 14/2003, în vigoare de peste două decenii.