Românii au încins grătarele pe Valea Doftanei, de ziua Sfinților Împăraţi Constantin și Elena

×
Publicitate

Peste 1,8 milioane de români şi-au sărbătorit, sâmbătă, onomastica, de ziua Sfinților Împăraţi Constantin și Elena.

Iar mulți dintre ei au profitat de vremea frumoasă și au ieșit la iarbă verde, să petreacă împreună cu familia şi prietenii.

Pe Valea Doftanei, unii au pedalat, alții s-au plimbat cu barca sau caiacul, însă cei mai mulți s-au relaxat la umbra pădurii.

Peisaj din care nu putea lipsi, evident, grătarul.

Pe o pajiște de pe Valea Doftanei, fumul grătarelor s-a înălţat pe la prânz, dar nu a deranjat nici măcar cireada de văcuțe din apropiere. A fost vremea perfectă pentru cei dornici de o mică petrecere în aer liber.

Elena Sindie: Sărbatoresc ziua mea de naștere, de nume, și ziua soțului de naștere și a fost o surpriză din partea copiilor”.

Iulian: Sărbătorim Constantin și Elena deși nu ne cheamă pe niciunul, dar am ieșit și noi că s-a făcut frumos afară.
Reporter: Și cu ce sărbătoriți?
Iulian: Cu o bere, cu mici, o ceafă de porc.

Unii au preferat să facă mișcare. Un tânăr a ales să se plimbe cu caiacul pe apele barajului Paltinu. Și nu este singurul.

Tânăr: "Am ieșit un pic la o relaxare de weekend, special pentru o plimbare mică".

Alții au preferat să pedaleze.

Andrei: "Un mic picnic dupa mişcare bineînţeles, e soare, frumos. Un pic de apă, un pic de mâncărică și ne continuăm drumul".

Temperaturile au depășit, sâmbătă, 30 de grade în cea mai mare parte a țării.

Articol recomandat de sport.ro
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Citește și...
Delicatesa care a făcut furori în Europa ar putea ajunge și în România. O porție costă zeci de euro

Anghila, un pește considerat delicatesă în multe țări europene, dar și în Asia, ar putea ajunge și în meniul nostru.

TIFF dă startul maratonului de filme de la Cluj. Unele proiecții sunt deja sold out

La Cluj-Napoca, se ridică, în această seară, cortina! Începe Festivalul Internațional de Film Transilvania. 

Experiment neobișnuit în Capitală: Au incendiat două case și le-au lăsat să ardă 45 de minute

O echipă de ingineri constructori a pus vineri la cale un experiment mai puțin obișnuit. Experții au incendiat intenționat machetele a două case ridicate pe structura din lemn.

Recomandări
Încă o noapte albă pentru românii din Belfast. „Acum atacă în spatele casei o persoană mascată. Stăm cu draperiile trase”

A fost încă o noapte albă pentru românii stabiliți în Belfast. Cu draperiile trase și luminile stinse, ai noștri au rămas în case, de teamă să nu devină următoarele ținte ale atacurilor care au zguduit orașul în ultimele zile.

Ilie Bolojan, despre inflația record din România: „Guvernul nu a făcut ceva greșit. Războiul din Golf a schimbat calculele”

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat vineri, referitor la creșterea inflației aproape de 11%, că Guvernul nu a făcut ceva greșit.

Furtuni de o violență extremă au lovit România. Șoferii au fugit din mașini când au început să cadă bucăți mari de gheață

Inundații puternice, drumuri blocate și pagube de proporții. Sunt urmările vijeliilor însoțite de grindină din ultimele 24 de ore. Culturile agricole de pe mii de hectare de teren au fost distruse.