Opera Iași a deschis cea de-a 66-a stagiune. Mii de oameni s-au bucurat de un concert superb în aer liber

×
Publicitate

Spectacol de sunet şi lumină la Iași. Mii de oameni s-au bucurat de fastuoasa gală de deschidere a celei de a 66-a stagiuni a Operei Naţionale.

Deși a plouat puternic înainte de începerea spectacolului, publicul s-a bucurat de un superb concert în aer liber. Iar la finalul programului artistic a urmat și un foc de artificii.

Deschiderea stagiunii Operei Naționale din Iași a adunat pe esplanada Palatului Culturii aproape 2.000 de oameni. Canțoneta „Granada” de Augustin Lara și Aria „Toreadorului” din opera "Carmen" au fost câteva dintre piesele care au încântat publicul timp de doua ore. Orchestra a fost coordonata de celebrul dirijor Jin Wang.

Celia Costea, soprană: „E mai greu de cântat în aer liber, trebuie să folosim și microfoane și, din păcate, vremea nu a ținut cu noi. Publicul este numeros. Ne bucurăm foarte mult pentru că s-a muncit foarte mult pentru această gală”.

Pe scena au urcat 22 de artişti ai Operei din Iaşi, dar şi invitaţi speciali. Dar surpriza serii a fost Noemi, elevă în clasa a XI-a, care a debutat ca solistă la numai 18 ani.

Noemi Onucu, soprană: „Înseamnă foarte mult studiu, înseamna să îți placă ceea ce faci și să fii dăruit întru totul. Am studiat în continuu cât am știut că este potrivit ca sa îmi exersez vocea. A fi pe scenă aici înseamnă mai mult decât a cânta aici, înseamnă a fi prezent într-un loc în care cu adevărat te simți acasă”.

Toate spectacolele Operei din Iași, câte șapte în fiecare lună, se joacă cu casa închisă. Peste 50.000 de bilete se vând în fiecare stagiune.

Andrei Fermeșanu, manager Opera Națională Iași: „Promite spectacole de foarte bună calitate, cu invitați de prim rang. Și invitații noștri regasesc un public pe cât de călduros, pe atât de entuziat și, în același timp, obiectiv, critic”.

Spectacolul s-a încheiat în aplauzele publicului, cu un foc de artificii, pe „Marşul triumfal" din opera Aida, semnată de Giuseppe Verdi. În luna octombrie, în debutul stagiunii, pe scena Operei va avea loc premiera baletului "Romeo și Julieta", de Serghei Prokofiev.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
România și alte două state vor să salveze rețeta de iaurt prin UNESCO. Cum se prepară

Nelipsit din frigiderele românilor, iaurtul autohton a intrat în atenția UNESCO. Alături de Bulgaria și Turcia, România vrea ca tehnicile tradiționale de preparare a acestui aliment specific balcanilor să fie înscrise în patrimoniului universal.

Cum se gătește corect carnea de vită. Ghid pas cu pas pentru o friptură fragedă

Carnea de vită pare pretențioasă doar până înțelegi logica ei. Ulterior, îți vei impresiona toți musafirii. 

Ce se întâmplă în corpul tău dacă mănânci ouă în fiecare zi. Avertismentul nutriționiștilor

Ouăle sunt printre cele mai consumate alimente, dar de multe ori ne întrebăm cât de sănătos este să le mâncăm chiar în fiecare zi. 

Recomandări
Unde pierdem bani fără să ne dăm seama. Cum toate s-au scumpit, tot mai mulți români caută soluții online

Într-o perioadă în care multe produse și servicii se scumpesc, sunt tot mai mulți români care simt că banii nu le mai ajung până la finalul lunii și caută soluții online.

Reacția lui Trump la răspunsul Iranului privind propunerea americană de încetare a războiului: „Este total inacceptabil!”

Donald Trump a criticat dur, duminică, răspunsul Iranului la propunerea americană de încetare a războiului, pe care l-a catalogat drept „total inacceptabil”.

Pasagerii navei cu hantavirus, debarcați: zeci de pasageri repatriați, caz suspect în zborul de întoarcere spre Paris

Peste 90 de pasageri ai navei de croazieră, pe care a izbucnit luna trecută un focar de hantavirus, au fost debarcați rând pe rând într-un port din insulele Canare.