Liderul Bisericii Ortodoxe din Cipru, Hrisostom al II-lea, a murit. Era unul dintre contestatarii lui Putin

62301100

Liderul Bisericii Ortodoxe din Cipru, arhiepiscopul Hrisostom al II-lea, a murit, luni, la vârsta de 81 de ani, au anunţat medicii săi.

Un caracter puternic, Hrisostom s-a numărat printre liderii ortodocşi care au recunoscut independenţa Bisericii Ucrainei faţă de Biserica Ortodoxă de la Moscova, în 2020, informează Reuters, citată de Agerpres.

El a criticat, de asemenea, invazia Rusiei în Ucraina.

"Domnul Putin poate merge la Biserică, se poate împărtăşi, dar în acelaşi timp ucide. Asta e Ortodoxia lui?", a declarat Hrisostom al II-lea într-un interviu pentru Cyprus Broadcasting Corporation.

Hrisostom a fost ales arhiepiscop în 2006. Biserica Ciprului este o ramură independentă a Bisericii Ortodoxe Răsăritene.

Diagnosticat cu cancer în urmă cu patru ani, Hrisostom al II-lea a luat poziţie împotriva clericilor care se opuneau vaccinării împotriva coronavirusului.

El a fost de asemenea un critic înverşunat al Turciei care a invadat Ciprul în 1974 în urma unei lovituri de stat care viza unirea cu Grecia.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Compania Apple vrea să simplifice comanda vocală pentru asistentul Siri

Într-un viitor nu foarte îndepărtat, utilizatorii vor putea declanşa asistentul virtual de pe dispozitivele Apple spunând doar „Siri”, în loc de „Hey, Siri”.

Trupa Subcarpați, în concert la Iași. În public a fost frenezie

O uriaşă petrecere s-a încins duminică seară la Iaşi, la un spectacol organizat cu ocazia zilelor Casei de Cultură a Studenţilor.

Femeia de 56 de ani, însărcinată cu copilul propriului fiu, a născut. VIDEO

În vârstă de 56 de ani, americanca Nancy Hauck a născut-o pe nepoata ei, în această săptămână. „Totul a mers perfect și ne simțim binecuvântați să o avem în familia noastră”, a spus ea.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.