Hoț din Vaslui, prins după ce a rămas agățat în gardul casei pe care o prădase |FOTO

62269904

Trei hoți din Vaslui au dat două lovituri succesive, în același sat, dar ambele au eșuat lamentabil. La ultima unul dintre ei e rămas agățat în gard, și așa au fost prinși și ceilalți doi.

Prima tentativă de furt a avut loc în noaptea de 6 spre 7 iulie, în satul Mircești, comuna Tăcută.

Ajunși în comuna vasluiană, doi dintre ei au început să cotrobăiască prin curtea unor pensionari, în timp ce al treilea hoț îi aștepta într-un autoturism, cu motorul pornit, Surprinși de proprietarii locuinței, cei doi bărbați au abandonat tot ce adunaseră, s-au urcat în mașină și s-au făcut nevăzuți, relatează publicația Vremea Nouă.

CITEȘTE ȘI: Un avion cargo ucrainean s-a prăbușit în Grecia. Toate cele opt persoane aflate la bord au murit. VIDEO


Hoții au revenit a doua zi în satul Mircești, unde au pus ochii pe o altă locuință. Nu le-a mers nici ce această dată pentru că, din nou, au fost surprinși de victime. În timp ce fugeau spre mașina care îi aștepta, unul dintre ei a rămas agățat în gardul pe care a încercat să-l sară, așa că toți cei trei suspecți de furt au fost ridicați de polițiști.

Hoț agățat în gard, Vaslui

Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Vaslui, Bogdan Gheorghiță, „în urma cercetărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că, în noaptea de 6/7 iulie 2022, doi dintre bărbații cercetați ar fi pătruns, fără drept, prin escaladarea gardului, în curtea unei gospodării deținute de o familie de persoane în vârstă, din localitatea Mircești, comuna Tăcuta, județul Vaslui, de unde ar fi încercat să sustragă bunuri de valoare. Bărbații cercetați ar fi fost surprinși de proprietari, motiv pentru care și-au asigurat scăparea, prin fugă, fiind preluați de al treilea bărbat, în vârstă de 22 de ani, care îi aștepta cu un autoturism. Ulterior, în data de 7/8 iulie 2022, bărbații de 21, respectiv 28 de ani, au pătruns într-o altă locuință din aceeași localitate, de unde au sustras, fără drept, bunuri de valoare găsite în gospodărie. Aceștia au fost surprinși, din nou, de persoanele vătămate, motiv pentru care au abandonat bunurile sustrase și au încercat să fugă, bărbatul de 28 de ani rămânând agațat în gardul locuinței persoanei vătămate. Ceilalți doi și-au asigurat scăparea cu ajutorul autoturismului folosit în derularea activității infracționale. Prejudiciul cauzat în urma săvârșirii infracțiunii este estimat la 5.000 lei și a fost recuperat în totalitate.”

Bărbatul care conducea mașina nu avea permis, astfel că este cercetat și pentru această infracțiune.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Ia-ți pasiunile cu tine la Electric Castle și distrează-te în stilul tău!

Vara asta se anunță electrizantă, și nu doar din cauza temperaturilor ridicate. Între 13 și 17 iulie ești invitat la castel, să trăiești atmosfera inegalabilă de la Electric Castle, festivalul unde pasiunile nu țin cont de canoane.

Activități inedite pentru copii, la Mănăstirea Breaza, în Maramureș. Cum și-au petrecut timpul alături de preoți și măicuțe

Momente pline de bucurie la Mănăstirea Breaza, din județul Maramureș.

Cea mai zgomotoasă mașină din România depășește un avion la decolare. Ce este DB Drag

Mașinile clasice și retro au făcut senzație, în acest weekend, la Galați, în cadrul unui festival dedicat pasionaților de automobile.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.