Fostul cinematograf Marconi din Capitală prinde „viață” după un sfert de secol de „tăcere.” Când va avea loc inaugurarea

×
Publicitate

După ce mai bine de un sfert de secol a zăcut în ruină, fostul cinematograf Marconi din Capitală urmează să fie reabilitat.  

Inițiativa aparține unei asociații care încearcă să readucă la viață clădirea cu o istorie de aproape 100 de ani.

Vineri seară sute de oameni au putut vedea cu ajutorul unei proiecții cum va arăta noul spațiu. Au urmărit și un scurtmetraj.

Procesul de reabilitare al fostului cinematograf aflat pe Calea Griviței a început sub motto-ul: „Un secol de tăcere e prea mult.”

Clădirea, în stil Art‑Deco, a fost dată în folosință în 1930.

Cinematograful a purtat inițial numele Marconi, dar a fost redenumit de comuniști în Dacia.

Din 2006, a fost abandonat complet, iar acum are toate șansele să își recapete strălucirea de odinioară.

Edmond Niculușcă, fondator ARCEN: „Va avea două săli, va fi dedicată studenților, va avea restaurant. Căutăm finanțare privată.”

Viitorul spațiu cultural, dezvoltat de o asociație din București, a fost prezentat publicului aseară prin intermediul unei proiecții 3D.

Ca să marcheze noul început, a fost difuzat și un scurtmetraj.

Lucrările ar urma să dureze patru ani, spun inițiatorii proiectului.

Inaugurarea va avea loc în 2030, la un secol distanță de la prima deschidere.

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Soția pasagerului aspirat prin hubloul spart al avionului: „L-am apucat de picioare. Dacă murim, murim împreună”

Un pasager din Serbia a fost parțial aspirat afară printr-un geam al avionului după ce bucăți din motorul avariat s-a desprins și au lovit un geam al cabinei. Soția lui povestește acum momentele tulburătoare.

Paste alla Puttanesca, rețeta italiană din ingrediente banale pe care le ai deja în frigider. Este gata în 15 minute

Pastele alla Puttanesca sunt alegerea potrivită atunci când vrei o mâncare gustoasă, rapidă și pregătită din ingrediente simple, pe care este posibil să le ai deja în frigider sau în cămară.

După festivalul „Beach, Please!”, turiștii se pot bucura de o altă atracție pe litoralul românesc. Când se deschide Nibiru

Beach, Please! a scris istorie la Costinești. Peste 600.000 de tineri au participat la ediția aniversară a festivalului.

Recomandări
EXCLUSIV. Președintele Nicușor Dan a explicat de ce exclude partidul AUR de la guvernare: „Din aceste două motive”

Președintele Nicușor Dan a declarat, luni, într-un interviu pentru Știrile Pro TV, că noile discuții cu liderii PSD, PNL, USR și UDMR s-au încheiat fără o înțelegere, blocajul fiind legat de componența viitorului guvern, și nu de numele premierului.

Cu ce poate contribui România la proiectul european pentru apărarea antiaerienă a Ucrainei. Mesajul lui Nicușor Dan

Vești bune pentru Ucraina de la Paris, unde aliații din Coaliția de Voință au luat noi decizii în favoarea Kievului. Printre altele, țara va primi licențe ca să producă rachete de croazieră și muniție pentru sistemele antiaeriene.

LIVE. Paradă impresionantă de Ziua Națională a Franței. Militarii români se alătură defilării de pe Champs-Élysées

Franța sărbătorește marți Ziua Națională. Petrecerea a început încă de luni noapte, cu un uriaș foc de artificii la Turnul Eiffel.