Descoperire unică în Europa. Cercetătorii români au găsit cea mai veche fosilă a unui biban de mare

×
Publicitate

Cercetătorii de la Universitatea „Babeș Bolyai” din Cluj-Napoca se pot lăuda cu o premieră internațională: au descoperit cea mai veche fosilă a unui biban de mare, găsită vreodată în Europa.

Acest strămoș al bibanilor din zilele noastre ar fi trăit cu 33 de milioane de ani în urmă. Și, în ciuda vechimii considerabile, scheletul s-a conservat perfect.

Reușita cercetătorilor români este rezultatul a mai bine de cinci ani de studii și muncă de teren în zona pârâului Coza, din Vrancea. Prețioasa relicvă este expusă la Muzeul de Paleontologie din Cluj-Napoca.

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Când este Înălțarea Domnului 2026. Tradiții și obiceiuri de respectat în această zi

Înălțarea Domnului este o sărbătoare importantă pentru creștini, celebrată la 40 de zile după Paște. 

Horoscop 19 mai 2026. Marte intră în Taur și și schimbă prioritățile tuturor zodiilor

Horoscop 19 mai 2026. Marte intră în Taur și schimbă complet ritmul pentru toate zodiile. Deciziile impulsive sunt înlocuite de prudență, iar atenția se mută spre stabilitate financiară, relații solide și planuri pe termen lung. 

Record pentru o lucrare a lui Brâncuși. „Danaida” a fost vândută la New York cu peste 107 milioane de dolari. FOTO

„Danaida”, o lucrare celebră a lui Constantin Brâncuși, a fost vândută cu peste 107 milioane de dolari la licitația organizată luni de casa Christie's în New York, fiind era una dintre cele mai așteptate lucrări.

Recomandări
Mugur Isărescu: „În vară dispare cocoașa”. Inflația poate atinge 11% în iulie după scumpirea energiei și creșterea TVA

Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naţionale a României, a prezentat marți dimineață Raportul trimestrial asupra inflaţiei. El a explicat că va urma un val inflaționist, dar și că „cocoașa” ar urma să dispară în vară.

Furtuni în jumătate de țară, până la finalul săptămânii. Cod galben de vânt în 11 județe. HARTĂ

Majoritatea regiunilor ţării se vor afla, până sâmbătă dimineaţa, sub o informare de instabilitate atmosferică, cantităţi de apă însemnate şi intensificări ale vântului, emisă marţi de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Record pentru o lucrare a lui Brâncuși. „Danaida” a fost vândută la New York cu peste 107 milioane de dolari. FOTO

„Danaida”, o lucrare celebră a lui Constantin Brâncuși, a fost vândută cu peste 107 milioane de dolari la licitația organizată luni de casa Christie's în New York, fiind era una dintre cele mai așteptate lucrări.