Călătorie de groază în Dâmbovița. „Nu putea să moară, i-am spus să-și pună centura”

×
Publicitate

Călătorie de groază pentru un bărbat de 42 de ani dintr-un sat din Dâmbovița. Omul s-a suit la ocazie într-o mașină condusă de un bucureștean, însă în scurt timp și-a dat seama că acesta duhnea a băutură și conducea în zig-zag.

Pasagerul povestește că zadarnic i-a cerut insistent șoferului să îl lase să coboare. După 20 de kilometri, s-a produs inevitabilul accident.

Accidentul a avut loc pe Drumul Național 71, la intrarea în localitatea Ilfoveni.

La volan se afla un bărbat de 48 de ani din București.

Pasagerul care a făcut imprudența să se urce, la ocazie, în mașina acestuia, povestește că a trecut prin clipe de groază.

Când și-a dat seama că șoferul este beat, a încercat din răsputeri să îl convingă să oprească dar individul a accelerat și mai tare.

Marius Șerbănoiu, pasager: „M-am rugat de el să îmi dea drumul, să mă lase undeva în parcare. ”

Reporter: „V-ați dat seama că e băut? ”

Marius Șerbănoiu, pasager: „Da, mi-am dat seama. Mi-am pus centura, m-am ținut foarte... nu a vrut să oprească. Mergea foarte rău pe asfalt, stânga-dreapta,i-am zis, oprește, oprește! N-a oprit și a oprit în final în șanț. M-am aruncat pe el, acolo am sărit pe el...”

Cel acuzat recunoaște că a băut mult, ieri, de ziua să onomastica, dar susține că nu l-ar fi sechestrat pe pasager.

Șoferul cercetat: „Îl luasem la ocazie, da”.
Reporter: „Și spune că la un moment dat a vrut să coboare și nu l-ați lăsat”.
Șofer: „Așa a declarat dansul. Nu a vrut să coboare niciun moment.”
Reporter: „Ați consumat alcool? ”
Șofer: „Aaa, da... a fost ziua mea ieri...”
Reporter: „Putea să moară pasagerul.”
Șofer: „Nu putea să moară, i-am spus să își pună centura”

Cei aflați în trafic au observat că șoferul conducea haotic.

Martor: „Dintr-o dată, n-a mai virat, n-a mai făcut nimic! A mers drept,putea să moară dacă nu era copacul ăla, accelera tare!"

Martor: „E nenorocit, ce să zic, criminal pe drum, dacă așa l-a dus capul. Dacă nu era pomul ăla se ducea, îl omora!"

La locul accidentului au ajuns echipajele de la ambulanță și poliție. Pasagerul, rănit la mâna dreaptă, a primit îngrijiri medicale la fața locului.

Șoferul băut a scăpat fără nici o zgârietură, însă testat de polițiști, s-a dovedit că avea o alcoolemie de 0,92 la mie. 

Șoferul a fost transportat la Spitalul Județean din Târgoviște, unde i-au fost recoltate probe de sânge pentru a i se stabili alcoolemia. Între timp, polițiștii i-au reținut permisul de conducere până la finalizarea cercetărilor, iar pe numele lui a fost deschis un dosar penal pentru conducere sub influență alcoolului, dar și pentru vătămare corporală din culpă.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Noi detalii despre jaful de la sala de jocuri din Galați. Un român ar fi planificat furtul după ce a pierdut 15.000 de lei

Jaful din urmă cu o săptămână de la o sală de jocuri de noroc din Galați a fost comis de un tânăr ucrainean de 26 de ani.

Accident grav la un târg din Călărași. Patru persoane rănite după ce un șofer de 77 de ani a pierdut controlul mașinii

Accident grav la un târg din Călărași. Patru persoane au ajuns în stare gravă la spital după ce au fost lovite de o mașină cu transmisie automată, condusă de un bărbat de 77 de ani.

Reacția românului care a câștigat 12 milioane de euro la Loto. Și-a ridicat cel mai mare premiu din istoria jocului Joker

Loteria Romînă anunţă, luni, că persoana care a câştigat cel mai mare premiu din istoria tragerii Joker, peste 12 milioane de euro, şi-a ridicat banii.

Recomandări
LIVE UPDATE: Zi decisivă la PSD. Social-democrații vor să își scoată miniștrii din Guvern și să arunce țara în criză politică

Social-democraţii se reunesc, astăzi, de la ora 17:00, la Palatul Parlamentului, într-un eveniment inedit, intitulat ”Momentul adevărului”, pentru a-şi consulta membrii cu privire la rămânerea în actuala coaliţie de guvernare.

VIDEO. Președintele Nicușor Dan, despre posibila criză politică din România: ”Probabil că vom intra în turbulenţe politice”

Președintele Nicușor Dan, aflat luni dimineață la Academia de Studii Economice din Bucureşti, a făcut declarații de presă despre posibila criză politică ce ar putea fi declanșată în urma deciziei care va fi luată de PSD.

SURSE: PSD va depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan săptămâna viitoare. Zamfir (PSD): ”E un fapt posibil”

PSD va depune moțiune de cenzură săptămâna viitoare împotriva Guvernului lui Ilie Bolojan, au transmis surse politice pentru Știrile PRO TV.