Cafeneaua în care oamenii pot plăti cât vor. Ce explicație are proprietarul

×
Publicitate

O cafenea din Londra a devenit faimoasă chiar dacă nu are un meniu special.

Ce o face inedită este faptul că toţi cei care îi trec pragul plătesc la final cât vor.

Iar dacă aleg să plece fără să lase vreun ban, nimeni nu îi reclamă la poliţie.

O cafenea londoneză le oferă clienților un mic dejun destul de consistent: de la ouă fierte, până la pâine prăjită cu gem, brioșe, cereale cu lapte, precum și nelipsitele băuturi de dimineață: ceai, cafea și suc de portocale. Fiecare oaspete alege din oferta variată, iar pe pereți există indicații.

Guy Wilson, patron: „Am pornit de la faptul că în general, un mic dejun de bază mă costă câțiva bănuți, dar dacă ar trebui săies în oraș mă va costa minimum 7-8 lire sterline. Dar nu trebuie să fie neapărat atât de scump și de complicat. Așa căam decis să lăsăm de-o parte această "complexitate". Așa că ne-am dorit să facem un loc simplu în care oricine să poată să vină și să aibă un început decent al zilei."

Localul este deschis zilnic până la prânz și are doi angajați. Deși cei care merg acolo nu sunt obligați să achite nota de plată, ospătarii primesc la final de lună salariu.

Charlie Blair, angajat: „Nu suntem o asociație de caritate și nu simți deloc acest lucru când vii aici. Este un mediu foarte primitor."

Tocmai de aceea, cafeneaua a devenit foarte populară printre londonezi. Cei care îi trec pragul sunt atrași de faptul că pot interacționa cu localnicii din cartier pe care nu îi cunosc și spun că acest lucru aduce un beneficiu comunității.

Clientă: „Este deschisă pentru toată lumea, oameni din toate păturile sociale vin aici. Mie îmi place să vin aici pentru că este un loc frumos unde pot să lucrez, este un loc frumos unde pot să stau și să cunosc oameni. Am întâlniri aici, iau micul dejun aici, vin la cafea. Este un loc drăguț, unde mă pot relaxa."

Patronii speră că în viitor localul să se autofinanțeze, așa că au pus la cale seri speciale în care le pot închiria spațiul celor care vor să își vândă acolo produsele lucrate manual. În plus, și-au făcut căni personalizate de cafea sau de ceai pe care doritorii le pot cumpăra.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
Citește și...
Generația Z se confruntă cu o „recesiune a îndrăgostirii”. Ce înseamnă asta, de fapt, pentru relațiile de astăzi

Generația Z își dorește în continuare conexiune și relații romantice, însă contextul actual al întâlnirilor moderne face ca experiența de a te îndrăgosti de cineva să fie percepută ca fiind mult mai riscantă din punct de vedere emoțional. 

Cele mai grave greșeli atunci când îți speli părul. Care este rutina corectă

Experții au avertizat că, dacă ieși din duș și îți usuci părul frecându-l cu un prosop, s-ar putea să-ți distrugi părul.

Milioane de oameni îl beau pentru a combate stresul. Ce spun experții despre „cocktailul pentru cortizol”

Tot mai mulți oameni caută soluții rapide pentru stres, iar „cocktailul pentru cortizol” a ajuns rapid în atenția celor care vor să se simtă mai energici și mai echilibrați.

Recomandări
Scenariul prin care am putea avea un guvern nou abia la toamnă. În ce condiții îl va susține Ilie Bolojan pe Sorin Grindeanu

Prăpastia dintre partidele care trebuie să găsească o formulă de guvernare se adâncește pe zi ce trece. Vineri seară, președintele Nicușor Dan i-a acuzat pe cei din PNL că nu se țin de cuvânt, iar Sorin Grindeanu a anunțat că nu mai face nicio concesie.

Valul de caniculă încinge România. Urmează zile cu temperaturi extreme și Cod roșu în cea mai mare parte a țării

Căldura care a sufocat Europa acoperă treptat și România. Temperaturile au crescut considerabil, iar duminică vor ajunge la valori periculoase în aproape jumătate de țară, urmând ca de luni valul de caniculă să se extindă cu un Cod roșu.

Ilie Bolojan anunță o scădere de peste 40% a deficitului bugetar: „Suntem pe drumul cel bun”

Premierul interimar Ilie Bolojan precizează că execuţia bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40%, menţionând că este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce îşi permite.