Croaţia s-a calificat în sferturile de finală, după 3-2 cu Danemarca la penalty-uri

croatia

Reprezentativa Croaţiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, învingând duminică, la Nijni Novgorod, naţionala Danemarcei, cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare.

Portarii Danijel Subasici şi Kasper Schmeichel au fost cei care s-au remarcat la acest meci, primul apărând trei lovituri de departajare, iar danezul două şi un penalti, scrie News.ro.

La finalul prelungirilor, scorul era 1-1. Mathias Jorgensen a deschis scorul pentru Danemarca în minutul 1, iar trei minute mai târziu, Mario Mandzukici a egalat pentru croaţi.

În minutul 116, Kasper Schmeichel a apărat un penalti executat de Luka Modrici, lovitură acordată pentru un fault al lui Jorgensen la Rebici.

La loviturile de departajare, pentru Croaţia au marcat Kramarici, Modrici şi Rakitici. Au ratat Badelj şi Pivarici.

Pentru Danemarca au marcat Kjaer şi Krohn-Dehli. Au ratat Eriksen, Schone şi N. Jorgensen.

Subasici a egalat recordul portughezului Ricardo, de trei lovituri de departajare apărate la un meci, care a fost stabilit la un meci al Portugaliei cu Anglia, în 2006.

Croaţia: Subasici - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinici (Pivarici ’81) - Rakitici, Brozovici - Rebici, Modrici, Perisici (Kramarici ’97) – Mandzukici (Badelj ‘108). Selecţioner: Zlatko Dalic

Danemarca: Schmeichel - Kjaer, Christensen (Schone ’46), M. Jorgensen - Dalsgaard, Eriksen, Delaney (Krohn-Dehli ’98), Knudsen - Poulsen, Cornelius (Jorgensen ’66), Braithwaite (Sisto ‘106). Selecţioner: Age Hareide

Meciul a fost arbitrat de argentinianul Nestor Pitana.

În sferturile de finală, Croaţia va întâlni echipa Rusiei, în data de 7 iulie, la Soci. Rusia a trecut în optimi de Spania, scor 5-4 în urma loviturilor de departajare.

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Cupa Mondială e ca o gură de oxigen pentru economia rusă.

Selecţionata Uruguayului s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins campioana europeană Portugalia, scor 2-1, sâmbătă, la Soci.

Un eurodeputat PSD sugerează că Rusia este de vină pentru furtunile din România

Eurodeputatul social-democrat Ioan Mircea Pașcu sugerează, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că Rusia s-ar afla la originea furtunilor care au făcut prăpăd în România, Bulgaria și Grecia.

Franța a eliminat Argentina de la Cupa Mondială. Răsturnări de scor spectaculoase

Selecţionata Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Argentinei cu scorul de 4-3 (1-1), sâmbătă, la Kazan, în primul meci din optimile de finală.

Ucraina a retras de urgență o temută armă americană de pe front. Este prea slabă în lupta cu Rusia

Armata Ucrainei a decis să retragă una dintre armele pe care i le-a furnizat Washingtonul, după ce s-a constatat că este vulnerabilă în timpul atacurilor rusești.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump.
Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump. "Fără ea, nu vei face nimic, devii un președinte onorific"

Curtea Supremă a SUA a dezbăutut, joi, imunitatea penală a lui Donald Trump. Majoritar conservatoare, aceasta a părut să respingă argumentele candidatului republican la Casa Albă.