Femeile, afectate si ele de cea mai mare teama a barbatilor in pat

60524151

Nu doar barbatii au probleme in pat, cand vine vorba de finalizarea actului sexual. Un studiu realizat in Portugalia arata ca 40% dintre femei sufera ocazional de o problema care se credea initial ca este specifica barbatilor: orgasmele precoce.

Cercetatorul Serafim Carvalho, de la spitalul Magalhaes Lemos din Porto, declara ca femeile afectate de aceasta disfunctie sunt la fel de afectate ca si barbatii cu probleme similare.

Pana acum, aceasta boala nu era cunoscuta la femei si nimeni nu s-a gandit ca ar putea exista. Specialistii portughezi au descoperit-o in urma unui chestionar la care au raspuns peste 1000 de femei, cu varste intre 18 si 45 de ani.

Multe dintre ele au recunoscut ca au orgasm mai repede decat si-ar dori, iar acest lucru le afecteaza grav viata intima.

La fel ca in cazul barbatilor, dupa ce sunt satisfacute, ele nu prea mai au chef sa continue actul sexual, iar partenerul lor ramane dezamagit.

Oamenii de stiinta nu isi dau seama de ce apare aceasta problema, dar sunt siguri ca nu are legatura cu relatia afectiva dintre parteneri.

Daca portughezele se plang de orgasme precoce, americancele nu prea reusesc deloc sa fie satisfacute.

O cercetare realizata in anul 2010 arata ca peste 50% dintre femeile investigate au probleme in atingerea orgasmului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Are 120 de ani si se pregateste pentru luna de miere. Nunta celui mai batran mire din lume

Indianul Hazi Abdul Noor a hotarat sa se insoare, pentru a doua oara. La nunta au venit aproximativ 500 de invitati, dintre care 122 sunt rudele lui. In India batranii se bucura de foarte mare respect, iar proaspatul mire a implinit recent…120 de ani.

Descoperire socanta. Ce a gasit un bebelus in toaleta unui restaurant si a bagat in gura

Intamplare halucinanta intr-un fast food din Marea Britanie, unde mama unui bebelus de 1 an si jumatate a trait momente de groaza, dupa ce copilul ei a bagat in gura ceva ce a gasit, culmea, in zona speciala "Mama si copilul".

“Cineva asa inteligent cum era Iisus cu siguranta ar fi fost ateu”

Afirmatia a fost facuta in cadrul unui interviu acordat de Richard Dawkins, jurnalistului John Harris. Cu aceasta ocazie, celebrul scriitor evolutionist a lasat noi critici la adresa religiei, pe care o considera "un virus".

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.