Crocodilul de peste 6 metri, capturat anul trecut in Filipine, a intrat in Cartea Recordurilor

60589625

Reptila, care masoara 6.17 metri si despre care se crede ca a omorat doi oameni, a intrat in Guinness Book , fiind declarata cel mai mare crocodil aflat in captivitate.

Crocodilul de apa sarata, denumit Lolong, a fost capturat in luna septembrie a anului trecut in localitatea Bunawan, Filipine.

Anne-Lise Rouse, purtatorul de cuvant al Guinness World Records, a declarat ca reptila masoara 6,17 metri si cantareste peste o tona, fiind cu peste 1 metru mai lung decat fostul detinator al recordului.

Pe langa uciderea a doua persoane, Lolong este responsabil si de cresterea numarului de turisti din orasul in care a fost capturat.

Edwin Cox Elorde, primarul din Bunawan, a declarat ca 37.000 de rezidenti au sarbatorit intrarea in Guinness Book a uriasului crocodil.

Acesta a mai precizat de asemenea ca exista si multe persoane care se tem acum ca in zona ar exista mai multi astfel de monstri.

Un oficial din cadrul Ministerului Mediului si al Resurselor Naturale din Filipine, Ramon Paje, a declarat ca acest eveniment va ajuta la promovarea biodiversitatii zonei, care trebuie protejata.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Cea mai bună zi din ultimii trei ani pentru bursele europene joi. Pauza tarifară anunțată de Trump a contribuit la creșteri

Bursele europene au încheiat ziua de joi în creştere puternică, după ce preşedintele american Donald Trump a anunţat o suspendare temporară a noilor tarife impuse majorităţii partenerilor comerciali ai SUA, în pofida incertitudinilor. 

O femeie din Suceava a distrus cu pietre mașina unei polițiste. De ce s-a răzbunat pe agentă

O femeie din orașul sucevean Milișăuți a provocat distrugeri mașinii personale a unei polițiste, chiar în fața sediului de Poliție, supărată că a fost întreruptă în timpul unei partide de sex.

Și-a spălat adidașii cu detergent și i-a luat în picioare. L-a prins ploaia, iar pățania lui a devenit virală

Postarea unui tânăr care și-a spălat adidașii cu detergent, iar apoi aceștia au făcut clăbuci în ploaie, a devenit virală.

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.