Serena Williams, forțată să se retragă din proba de dublu a turneului WTA de la Eastbourne

Serena Williams a fost nevoită să se retragă din proba de dublu a turneului WTA de la Eastbourne (Anglia). Partenera sa, tunisianca Ons Jabeur, s-a accidentat la genunchi.

Jabeur, numărul trei mondial la simplu, a suferit o leziune la genunchiul drept, a precizat Federaţia engleză de tenis (LTA) într-o postare pe reţelele de socializare, conform Reuters și Agerpres

Serena Williams şi Ons Jabeur au câştigat primele două meciuri disputate la Eastbourne. Sportivele urmau să înfrunte în semifinale perechea compusă din poloneza Magda Linette şi sârboaica Aleksandra Krunic.

Turneul WTA 500 de la Eastbourne a fost prima competiţie la care a participat Serena Williams după aproape un an. Ultima apariţie a americancei în circuitul profesionist a avut loc la Wimbledon în 2021, unde a abandonat în primul tur.