Controverse după dezbaterea între Biden și Trump. NYT îi cere președintelui să se retragă din cursa prezințială

62462314

Consiliul editorial al prestigiosului cotidian american The New York Times i-a cerut, vineri, preşedintelui Joe Biden să se retragă din cursa pentru Casa Albă, după dezbaterea cu Donald Trump din ziua precedentă.

 

Într-un editorial publicat vineri seara şi intitulat „Pentru a servi ţara, preşedintele Biden trebuie să părăsească cursa" pentru Casa Albă, The New York Times l-a descris pe Joe Biden drept „umbra unui lider", după ce preşedintele în vârstă de 81 de ani "a picat propriul său test".

De nerecunoscut, Joe Biden a înghiţit cuvinte, nu a terminat anumite propoziţii şi a privit în gol în timpul duelului televizat de joi cu predecesorul său republican.

„Domnul Biden a fost un preşedinte admirabil. Sub conducerea sa, naţiunea a prosperat şi a început să abordeze o serie de provocări pe termen lung, iar rănile deschise de Trump au început să se închidă. Dar cel mai mare serviciu public pe care Biden l-ar putea face astăzi ar fi să anunţe că nu va candida la realegere", a scris New York Times.

Comitetul său editorial este format din editorialişti de renume şi reflectă valorile acestei publicaţii.

Membri ai Partidului Democrat au pus, de asemenea, la îndoială capacitatea lui Biden de a-şi asuma un nou mandat, ceea ce a declanşat o furtună în interiorul partidului, dar Joe Biden i-a asigurat vineri că poate „face treaba", primind în acest proces sprijinul a doi dintre predecesorii săi, Barack Obama şi Bill Clinton.

Articol recomandat de sport.ro
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Citește și...
JD Vance a ajuns la Budapesta pentru a-l susține pe Viktor Orban. Ungaria, în pragul alegerilor

Vicepreședintele SUA, JD Vance, a sosit, marți, la Budapesta, pentru a-l susține pe premierul maghiar Viktor Orban, înaintea scrutinului electoral din Ungaria, programat duminică, 12 aprilie.

AIE avertizează: Criza energetică actuală este cea mai gravă din istorie

Șeful AIE, Fatih Birol, consideră că actuala criză energetică legată de războiul din Orientul Mijlociu este cea mai gravă criză pe care lumea a văzut-o vreodată, adăugând însă că aceasta ar trebui să accelereze dezvoltarea energiilor regenerabile.

Propunerea în 10 puncte a Iranului pentru SUA. Cum vrea Teheranul să încheie războiul

Iranul a trimis condițiile sale pentru Statele Unite, prin intermediari pakistanezi. Este vorba despre o propunere în 10 puncte prin care Republica Islamică cere încetarea atacurilor și a sancțiunilor.

Recomandări
Meteorologii au actualizat avertizarea meteo de vreme rea. Vânt puternic și precipitații în toată țara. Unde va ninge

Meteorologii au actualizat avertizarea de vreme rea pentru România. Vântul se va intensifica în cea mai mare parte a teritoriului, iar temperaturile vor scădea semnificativ în zilele următoare.

Liderul suprem al Iranului nu ar fi capabil să conducă țara. Mojtaba Khamenei, „inconștient” și tratat pentru o boală „gravă”

Noul lider suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, este în stare de incapacitate și primește îngrijiri medicale în orașul sfânt Qom, potrivit unei evaluări a serviciilor de informații care sugerează că acesta nu este capabil să conducă țara.

Prețurile la pompă au scăzut după miezul nopții, când a intrat în vigoare reducerea accizei la motorina standard

Plătim mai puțin pentru litrul de motorină standard. Prețul la pompă a scăzut de la miezul nopții, în urma reducerii accizei, decisă de Guvern.