Încă un pas pentru aderarea României la OCDE. Aviz favorabil pentru reformele din domeniul muncii

ocde

Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică a evaluat „favorabil” reformele din domeniul muncii şi solidarităţii sociale pentru aderarea României la OCDE.

Ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, spune că aderarea la OCDE va aduce „oportunităţi mai bune de angajare, protecţie socială mai solidă şi un cadru economic mai stabil”.

Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale a finalizat cu succes procedura audierilor pentru procesul de aderare a României la Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) care a avut loc în cadrul Comitetului pentru Ocuparea Forţei de Muncă şi Afaceri Sociale (ELSAC) al OCDE. În urma analizei măsurilor concrete luate de România în domeniul muncii şi solidarităţii sociale, Comitetul ELASC a evaluat pozitiv reformele pentru dezvoltarea pieţei muncii, a formării profesionale, protecţiei sociale şi a politicilor legate de migraţie pentru protejarea pieţei interne.

„Comitetul a evidenţiat tendinţele pozitive de pe piaţa muncii şi rezultatele sociale din ultimii ani şi felicită România pentru reformele implementate în ultimii ani, precum şi pentru reformele planificate în continuare. (…) În lumina acestor progrese, sunt bucuros să vă informez că în urma evaluării, comitetul ELASC a decis să propună accederea României la OCDE”, a transmis Ilze Zvidrina, preşedintele Comitetului pentru Ocuparea Forţei de Muncă şi Afaceri Sociale.

Ministrul Muncii Solidarităţii Sociale, Simona Bucura-Oprescu, spune că aderarea României la OCDE marchează „un pas important pentru dezvoltarea României”.

Citește și
ruginoasa
Tradiționala bătaie de la Ruginoasa de Anul Nou, oprită de jandarmi cu gaze lacrimogene pentru a preveni violențele

„Aceasta va aduce oportunităţi mai bune de angajare, o protecţie socială mai solidă şi un cadru economic mai stabil. Este un moment care marchează angajamentul ferm al României de a progresa alături de economiile dezvoltate ale lumii”, a declarat ministrul Muncii.

Prin aderarea la OCDE, România se alătură unui grup de ţări care respectă cele mai bune practici internaţionale în domeniul economic şi social, ceea ce înseamnă beneficii semnificative pentru toţi românii, cum ar fi stabilitate economică, accesul la practici internaţionale, creşterea investiţiilor şi protecţie socială extinsă.

„România va beneficia de standarde şi politici economice bine reglementate, ceea ce va conduce la o creştere economică sustenabilă şi la crearea mai multor locuri de muncă. Implementarea celor mai bune practici din cadrul OCDE va duce la îmbunătăţirea calităţii vieţii, asigurând un mediu de muncă mai sigur şi mai echitabil. Prin adoptarea unor politici economice transparente şi eficiente, România va deveni un mediu mai atractiv pentru investitori, ceea ce va genera noi oportunităţi pentru toţi cetăţenii. Aderarea va sprijini dezvoltarea de noi măsuri de protecţie socială, menite să ajute cetăţenii vulnerabili şi să reducă inegalităţile sociale”, menţionează Ministerul Muncii într-o informare de presă.

Potrivit Ministerului român al Afacerilor Externe, OCDE este un for interguvernamental care are ca obiect de activitate identificarea, diseminarea şi evaluarea aplicării politicilor publice optime pentru asigurarea creşterii economice, prosperităţii şi dezvoltării sustenabile în rândul statelor membre, precum şi la nivel global.

OCDE este continuatoarea fostei Organizaţii Europene pentru Cooperare Economică (OECE), fondată în 1948 pentru a pune în aplicare Planul Marshall, finanţat de SUA pentru reconstrucţia continentului european după cel de-al doilea Război Mondial. Convenţia care a consfinţit transformarea OECE în OCDE a fost semnată la 14 decembrie 1960 la Paris şi a intrat în vigoare la 30 septembrie 1961.

Cei 38 de membri ai OCDE sunt state dezvoltate, deţinând cca. 70% din producţia şi comerţul globale şi 90% din nivelul mondial al investiţiilor străine directe. Sediul organizaţiei se află la Paris, Franţa.

Conform MAE, aderarea RO la OCDE reprezintă un obiectiv major al politicii externe române. RO şi-a depus oficial candidatura pentru aderarea la OCDE cu ocazia exerciţiilor anterioare de extindere, respectiv în aprilie 2004 şi noiembrie 2012, şi a reînnoit-o anual începând cu 2016. La 25 ianuarie 2022, Consiliul OCDE a decis demararea discuţiilor de aderare cu toate cele 6 ţări aspirante – (în ordine alfabetică) Argentina, Brazilia, Bulgaria, Croaţia, Peru şi România.

Articol recomandat de sport.ro
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
Citește și...
Tradiționala bătaie de la Ruginoasa de Anul Nou, oprită de jandarmi cu gaze lacrimogene pentru a preveni violențele
Tradiționala bătaie de la Ruginoasa de Anul Nou, oprită de jandarmi cu gaze lacrimogene pentru a preveni violențele

Jandarmii mobilizaţi miercuri în comuna Ruginoasa, pentru a preîntâmpina violenţele cu ocazia ciomăgelii dintre grupurile de localnici, manifestare tradiţională de Anul Nou în localitate, au trebuit să facă uz de gazele lacrimogene.

Când începe sezonul de schi în Poiana Brașov. Sunt deschise pârtii din Masivul Postăvaru
Când începe sezonul de schi în Poiana Brașov. Sunt deschise pârtii din Masivul Postăvaru

Actualul sezon de schi în Poiana Braşov va începe vineri, 2 ianuarie, urmând ca pentru amatorii sporturilor de alunecare pe gheaţă să fie deschise pârtiile din partea superioară a Masivului Postăvaru, a anunţat, miercuri, Primăria Braşov.

Atenție la fraudele online. Mai multe site-uri false folosesc imaginea Bursei de Valori București pentru a fura date bancare
Atenție la fraudele online. Mai multe site-uri false folosesc imaginea Bursei de Valori București pentru a fura date bancare

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) atrage atenţia cu privire la apariţia unor site-uri înşelătoare care copiază identitatea vizuală a BVB pentru a colecta în mod ilegal date cu caracter personal şi informaţii bancare sensibile.

Recomandări
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”

Valentin Tătaru, economist-șef al ING România avertizează că România se confruntă cu o problemă veche, amplificată în ultimii ani: un dezechilibru structural între cheltuielile statului și veniturile încasate.

Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie
Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie

Transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie, oricât de surprinzător ar suna asta. Și există trei argumente în favoarea acestei aserțiuni: programul de funcționare non-stop, servicii predictibile și prețuri mult mai mici.

 

Teritoriul care a intrat deja în 2026. Are un avans de 12 ore față de România
Teritoriul care a intrat deja în 2026. Are un avans de 12 ore față de România

Insulele Kiribati, situate în Oceanul Pacific, sunt primul teritoriu de pe Pământ care a intrat deja în 2026 la ora 12.00, ora României, având un avans de 14 ore faţă de Greenwich Mean Time (GMT).