Tudorel Toader, despre candidatura lui Călin Georgescu la prezidențiale: Judecătorii CCR vor ține cont de urmărirea penală

Calin Georgescu
Inquam Photos / George Calin

Fostul judecător CCR Tudorel Toader a declarat, miercuri, că judecătorii CCR vor ţine seama de această latură a cercetării penale, în cazul candidaturii lui Călin Georgescu şi este convins că cineva va contesta la CCR această candidatură.

El a mai spus că Diana Soşoacă, dacă va candida din nou, nu i se va permite să candideze, pentru că există precedentul de care judecătorii Curţii trebuie să ţină cont.

Fostul judecător CCR şi ministru al Justiţiei Tudorel Toader nu a exclus o candidatură a lui Călin Georgescu, subliniind că el își poate depune dosarul la BEC pentru că nu are interdicţie.

„El are interdicţiile pe care le-a stabilit procurorul, prin măsura controlului judiciar. El poate candida, spune că are strânse semnăturile. Problema este dacă BEC-ul îi va admite candidatura sau dacă instanţa de contencios constituţional va admite”, a arătat Tudorel Toader. Juristul a menţionat că, din punct de vedere strict juridic, una este urmărirea penală, răspunderea juridică şi alta este examinarea pe care o face BEC-ul, pe care o face CCR.

„Chiar dacă penalul nu influenţează astăzi, când vorbim, candidatura la prezidenţiale, judecătorii constituţionali vor ţine seama de această latură a cercetării penale, această acuzaţie care este adusă”, a completat Tudorel Toader.

Citește și
Percheziții în Argeș și Vâlcea, în dosarul privind finanţarea ilegală a campaniei electorale a lui Călin Georgescu
Percheziții în Argeș și Vâlcea în dosarul privind finanţarea ilegală a campaniei electorale a lui Călin Georgescu

Scenariile luate în calcul de Tudorel Toader în cazul alegerilor prezidențiale

Despre scenariile posibile, Tudorel Toader a menţionat că Biroul Electoral Central trebuie să-i valideze candidature din Călin Georgescu.

„BEC-ul examinează din punct de vedere legal şi probabil nu va găsi impedimente. Am convingerea că cineva va contesta la Curtea Constituţională şi că instanţa de contencios constituţional, atunci, va pune în balanţă toate aceste abordări, toate aceste acuze şi va decide în lumina exigenţelor constituţionale”, a spus fostul ministru al Justiţiei.

Despre situaţia actuală, comparativ cu anularea alegerilor din luna decembrie, Tudorel Toader a afirmat că în opinia sa „situaţia actuală e destul de complicată, sau mai complicată decât în decembrie”.

„Mai avem câteva zile până se clarifică procedura de depunere a candidaturilor. Din punctul meu de vedere, ne îndreptăm spre normalitate, chiar dacă unii vor suferi. Românii vor alege unul dintre candidaţi”, a arătat el.

Întrebat dacă vor fi lăsaţi toţi cei care şi-au anunţat intenţia, să candideze, Tudorel Toader a spus: „Curtea Constituţională va filtra, nu cred că va permite tuturor. De exemplu, Diana Soşoacă, dacă va candida din nou, e clar că nu îi va permite să candideze”.

Fostul judecător CCR a arătat că „este vorba de precedent, de care chiar şi CCR e obligată să ţină cont”.

Articol recomandat de sport.ro
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
Citește și...
Un fost șef al Armatei Române explică de ce cad pradă unii militari propagandei lui Georgescu. Riscul unei lovituri de stat
Un fost șef al Armatei Române explică de ce cad pradă unii militari propagandei lui Georgescu. Riscul unei lovituri de stat

Militarii rezerviști sunt mai vulnerabili la propaganda lui Călin Georgescu pe fondul nemulțumirilor acumulate, dar și pentru că sunt mai bine organizați, consideră generalul Ștefan Dănilă, fostul șef al Armatei Române.

Percheziții în Argeș și Vâlcea în dosarul privind finanţarea ilegală a campaniei electorale a lui Călin Georgescu
Percheziții în Argeș și Vâlcea în dosarul privind finanţarea ilegală a campaniei electorale a lui Călin Georgescu

Noi percheziții au avut loc miercuri în dosarul privind finanțarea ilegală a campaniei electorale a lui Călin Georgescu. De această dată, la sediile a două firme și la domiciliile administratorilor, în Pitești și Râmnicu Vâlcea.

Călin Georgescu, la Judecătoria Sectorului 1: „Sunt încrezător”. Decizia instanței a fost amânată pentru joi. VIDEO
Călin Georgescu, la Judecătoria Sectorului 1: „Sunt încrezător”. Decizia instanței a fost amânată pentru joi. VIDEO

Călin Georgescu va afla joi dacă rămâne sub controlul judiciar impus acum o săptămână de procurorii parchetului general, în dosarul în care a fost inculpat pentru șase acuzații.

Recomandări
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist:„Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist:„Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”

Valentin Tătaru, economist-șef al ING România avertizează că România se confruntă cu o problemă veche, amplificată în ultimii ani: un dezechilibru structural între cheltuielile statului și veniturile încasate.

Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie
Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie

Transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie, oricât de surprinzător ar suna asta. Și există trei argumente în favoarea acestei aserțiuni: programul de funcționare non-stop, servicii predictibile și prețuri mult mai mici.

 

Pârtiile deschise în România. „La condițiile de până acum, că am stat și în tricou, e foarte OK”
Pârtiile deschise în România. „La condițiile de până acum, că am stat și în tricou, e foarte OK”

Sezonul de iarnă începe treptat în stațiunile montane din România. Primele pârtii pentru începători s-au deschis la Brașov, iar, în alte zone, investițiile în zăpadă artificială atrag turiștii.