REZULTATE alegeri SUA 2012

61212274

Primele rezultate ale alegerilor prezidentiale din SUA au inceput deja sa fie publicate in sectiunea speciala a Stirilor ProTV: "ALEGERI SUA".

PROTV NEWS transmite LIVE, pe 6 si 7 noiembrie, cele mai importante momente ale alegerilor prezidentiale din SUA

Pe 6 noiembrie 20120 americanii isi aleg conducatorul pe urmatorii patru ani. In varsta de 51 de ani, Barack Obama a scris istorie pe 4 noiembrie 2008, cand a devenit primul presedinte de culoare al SUA.

Alegeri SUA 2012. Presa americana: Barack Obama a fost REALES presedinte al Statelor Unite

Cei doi candidati care se lupta pentru Biroul Oval de la Casa Alba si-au incheiat campania electorala prin doua discursuri: "Dupa tot ce am traversat, dupa toate lucrurile pentru care am luptat, nu putem abandona schimbarea acum", a afirmat Obama."

Romney, de asemenea, a facut campanie pana in ultimul minut, deplasandu-se in Ohio si in Pennsylvania si acuzandu-l pe presedintele in exercitiu ca a "ESUAT".

Potrivit unei analize realizate de BBC, entuziasmul la urnele de vot este mult mai mic fata de alegerile de acum 4 ani. Mai mult, se asteapta ca numarul total de votanti sa fie sub cel de la alegerile din 2008.

Din punct de vedere economic, insa, alegerile prezidentiale par sa aiba o influenta pozitiva. Actiunile de pe Wall Street au inceput tranzactiile de marti in crestere usoara, transmite MarketWatch.

HARTA INTERACTIVA. Cele 10 state-cheie care vor decide numele viitorului presedinte al SUA

Lupta dintre cei doi se anunta foarte stransa, conform ultimelor sondaje de opinie. De altfel, in micul oras Dixville Notch s-a votat deja, iar primele rezultate arata EGALITATE intre Barack Obama si Mitt Romney.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
Robert Fico susține că Putin „ar fi pregătit” să se întâlnească cu Zelenski chiar și „oriunde altundeva” în afară de Moscova

Vladimir Putin ar fi dispus să se întâlnească cu Volodimir Zelenski „oriunde altundeva” decât la Moscova, susține premierul slovac Robert Fico

Analiză POLITICO: De ce a pierdut alegerile Kamala Harris. A ”moştenit” de la Biden o campanie ce părea să fie în declin

În sprintul final către alegeri, campania Kamalei Harris a început să difuzeze la mitingurile ei cele mai şocante comentarii ale lui Donald Trump, care scoteau în evidenţă retorica sa fără sens, rasistă şi, uneori, violentă.

 

Donald Trump: Nikki Haley şi Mike Pompeo nu vor face parte din noua administraţie de la Casa Albă

Trump a declarat că Nikki Haley, care l-a înfruntat la alegerile primare pentru desemnarea candidatului Partidului Republican în alegerile prezidenţiale din 5 noiembrie, şi fostul secretar de stat Mike Pompeo nu vor face parte din administraţia sa.

Recomandări
PSD, după refuzul PNL de a susține Guvernul Tomac: „Ilie Bolojan blochează România pentru că a pierdut puterea”

PSD îl acuză, joi, pe premierul demis Ilie Bolojan că blochează toată România, pentru că a pierdut puterea şi transmite că se poate şi fără PNL iar după 7 ani la putere, fără să câştige alegerile, este vremea să meargă în opoziţie, lângă AUR.

Surpriză. Pe cine ar putea nominaliza Eugen Tomac drept șef al Finanțelor - Surse

Premierul desemnat Eugen Tomac îl susține pentru funcția de ministru al Finanțelor pe Ionuț Simion, partener în cadrul PwC România și unul dintre cei mai cunoscuți consultanți fiscali din mediul de afaceri, potrivit unor surse apropiate acestuia.

ANM: Furtuni şi răcire accentuată a vremii în cea mai mare parte a ţării. Maxime de 17-24 de grade

Furtuni, averse torenţiale, grindină şi intensificări ale vântului sunt aşteptate joi şi vineri în mai multe regiuni ale ţării, în timp ce temperaturile vor scădea semnificativ, maximele urmând să coboare vineri la 17 - 24 de grade Celsius, potrivit ANM.