Un bloc cu zece etaje din Timisoara, evacuat dupa ce un incendiu a izbucnit la un apartament. VIDEO

×
Publicitate

  Locatarii unui bloc cu zece etaje din Timisoara nu au avut deloc o noapte linistita.

UPDATE ora 12:15 Proprietarul apartamentului a ajuns la Clinica de Arsi din Timisoara in stare foarte grava. Medicii au hotarat sa-l transporte cu un avion SMURD pana la un spital din Bucuresti.

Din fericire, celelalte persoane care s-au intoxicat cu fum nu au ramas internate.  

In aceasta dimineata, anchetatorii au stabilit ca incendiul a pornit de la o instalatie electrica improvizata si s-a extins la tot apartamentul. 
____________________________________

Pompierii i-au evacuat pe toti in graba, dupa ce intr-un apartament de la etajul trei a izbucnit un incendiu puternic si fumul s-a raspandit in tot blocul.

Mai multe persoane, printre care si un bebelus de cateva luni, au avut nevoie de ingrijiri medicale, pentru ca s-au intoxicat cu fum.

Proprietarul apartamentului de la care a pornit totul, un batran de 82 de ani, a ajuns la spital in stare grava, cu arsuri pe 80 la suta din suprafata corpului.

Focul s-a aprins in jurul orei 22:30 si pentru ca locuinta era plina de ziare si de lucruri usor inflamabile, flacarile au cuprins imediat intreg apartamentul. Alarmati de fumul gros, vecinii au iesit afara si au strigat dupa ajutor.

,,Stateam in apartament si dintr-o data am simtit fum si am vazut ca e salvarea si pompierii jos si m-au scos intr-un final", a spus o locatara. 

,,Am deschis usa si mi-au zis sa stau la geam. Acum au sunat sa iesim afara", a spus un locatar.

Proprietarul apartamentului care a fost cuprins de flacari, in varsta de 82 de ani, a ajuns in stare grava la spital.

Medicii de pe cele patru ambulante ajunse la fata locului au acordat ingrijiri si altor sapte persoane care au inhalat fum. Printre pacienti - si trei copii, cel mai mic avand doar cateva luni.

Ionut Vascu, ISU Timis: "Interventia a fost destul de dificila intrucat pe casa scarii nu exista geamuri, s-a acumulat foarte mult fum, a pus probleme la evacuare, inclusiv a locatarilor de la etajele superioare".

Dupa primele investigatii, pompierii cred ca focul a pornit de la un scurtcircuit.
 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Vanessa Trump, ultimatum pentru Tiger Woods! Fosta noră a președintelui SUA l-a avertizat pe legendarul jucător de golf
GALERIE FOTO Vanessa Trump, ultimatum pentru Tiger Woods! Fosta noră a președintelui SUA l-a avertizat pe legendarul jucător de golf
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
VIDEO. Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice de aur au fost recuperate și prezentate de poliția din Țările de Jos

Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice din aur au fost prezentate publicului de autorităţile din Țările de Jos într-o conferință de presă specială, sub măsuri stricte de securitate, în sală fiind prezente forțe speciale de pază. 

Moment istoric. Parlamentul de la Chișinău a votat pentru ieșirea definitivă a Republicii Moldova din CSI

Parlamentul a aprobat denunțarea Acordului de constituire a Comunității Statelor Independente (CSI), precum și a Protocolului și Statutului organizației, ceea ce marchează retragerea definitivă a Republicii Moldova din organele statutare ale CSI.

Guvernul a redus acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Benzinăriile își pot schimba prețul o dată pe zi

Grupul de lucru constituit la nivelul Executivului pentru gestionarea crizei carburanților, condus de premierul Ilie Bolojan, a stabilit joi, 2 aprilie 2026, noi măsuri de limitare a crizei carburanților.