UE a decis sa prelungeasca sanctiunile aplicate Rusiei iar Statele Unite le extind. Replica dura a Kremlinului

61831877

La doar o zi dupa intalnirea dintre Vladimir Putin si Barack Obama la summit-ul G20, sanctiunile occidentale impuse Rusiei au fost prelungite pentru inca o jumatate de an.

Uniunea Europeana a decis miercuri prelungirea sanctiunilor aplicate Rusiei pentru inca 6 luni, iar Statele Unite au extins lista companiilor supuse sanctiunilor “ca urmare a incalcarii dreptului international si alimentarii conflictului din estul Ucrainei” de catre rusi.

Potrivit unui document emis de Departamentul american al Comertului , inca 11 entitati economice au fost adaugate la lista - Angstrem-M; Giovan Ltd.; Joint Stock Company Angstrem; Joint Stock Company Angstrem-T; Joint Stock Company Foreign Economic Association (FEA) Radioexport; Joint Stock Company Perm Scientific Industrial Instrument-Making Company (PNPPK); Joint Stock Company Mikron; Joint Stock Company Research and Production Company Micran; NPC Granat; Technopole Company; si Technopole Ltd.

De asemenea, oficialii americani au inclus pe lista companiilor sanctionate si peste 50 de firme controlate direct sau indirect de gigantul energetic Gazprom si diverse companii care opereaza in Crimeea.

Vladimir Putin

Replica Kremlinului a venit rapid. „Extinderea listei e in contradictie cu chestiunea unei posibile cooperari in domenii sensibile, despre care cei doi presedinti au discutat la intalnirea lor”, le-a spus jurnalistilor purtatorul de cuvant al lui Putin, Dmitri Peskov. El a anuntat si ca Moscova va actiona „in baza principiului reciprocitatii”.

Ulterior, ministrul rus de Externe Serghei Lavrov si-a exprimat "indignarea" fata de noile sanctiuni americane. "Coooperarea normala, inclusiv rezolvarea conflictelor regionale pe care administratia Barack Obama ne-o solicita constant in timpul intalnirilor de lucru, este imposibila fara respectarea decentelor elementare".

Dupa Statele Unite, si tarile membre UE au anuntat prelungirea sanctiunilor pana la 15 martie 2017. Decizia trebuie aprobata de Consiliul Uniunii.

Articol recomandat de sport.ro
Jackpot! Sorana Cîrstea a făcut avere la Roland Garros, după ce s-a calificat în sferturile de finală
Jackpot! Sorana Cîrstea a făcut avere la Roland Garros, după ce s-a calificat în sferturile de finală
Citește și...
Interviu cu Papa Francisc, din avion, după vizita din România

Papa Francisc a acordat un interviu jurnaliștilor români, după vizita pe care Suveranul Pontif a făcut-o în țara noastră.

Andreea Esca, de la Vatican: mesajul Papei Francisc înainte de a pleca spre țara noastră

Papa Francisc vine de vineri în România, iar în avionul care îl va transporta în țara noastră se va afla și Andreea Esca.

Povestea polițistului german care a început să plângă, după ce a ajutat românii să voteze

Moment emoţionant în haosul votului din străinătate, la alegerile europarlamentare de duminică.

Recomandări
Nicușor Dan, pentru BBC: „Ambasadorul Rusiei va fi expulzat dacă vor mai fi incidente cu drone rusești”

Președintele Nicușor Dan a declarat, pentru BBC, că s-a luat în calcul expulzarea ambasadorului rus la București, Vladimir Lipaev, dacă se va mai repeta un incident cu dronă rusească în România.

România este în top trei cele mai corupte țări din Uniunea Europeană. Statul care a obținut cel mai bun scor

România se află printre cele mai corupte state din Uniunea Europeană, potrivit celui mai recent Indice al Percepției Corupției (CPI) publicat de Transparency International, pentru anul 2025.

Cod galben de vânt puternic în trei județe. Vor fi rafale de până la 80 km/h la munte

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o informare de vânt puternic, instabilitate atmosferică şi cantităţi de apă însemnate, valabilă pe parcursul zilei de duminică, în mai multe regiuni ale ţării.