STEAUA - SPORTING 1-5. Repriza secundă a fost dezastruoasă

Alibec

Steaua a ratat calificarea în grupele Champions League după ce a fost învinsă de Sporting cu 5-1 pe teren propriu, miercuri seară.

Au marcat Junior Morais '20 pentru FCSB şi Doumbia '13, Acuna '60, Martins '64, Bas Dost '75 şi Battaglia '88 pentru Sporting.

Cartonaşe galbene: Ov. Popescu '35, Filip '41 / B. Fernandes '35

Meciul a fost arbitrat de turcul Cuneyt Cakir, ajutat de asistenţii Bahattin Duran şi Tarik Ongun. Cel de-al patrulea oficial a fost Esat Sancaktar, iar observator estonul Uno Tutk.

În minutul 34, spectatorii au fost atenţionaţi să nu mai folosească dispozitive de tip laser şi că dacă vor continua să o facă partida va fi oprită.

Pe finalul jocului de pe Arena Naţională, fanii portughezi au scandat de câteva ori: "Dinamo", iar cei ai FCSB au strigat "Benfica".

Tragerea la sorţi a grupelor Ligii Europa se va desfăşura vineri, de la ora 14.00, la Nyon.

Desfăsurarea meciului LIVE - UPDATE:

UPDATE MINUTUL 90: Final de meci, Steaua - Sporting 1-5. Echipa lui Dică a făcut trei reprize bune și una dezastruoasă în această dublă de Champions League.

Steaua va merge în grupele Europa League în acest an.

UPDATE MINUTUL 87: Dezastru pentru Steaua în repriza secunda. Battaglia marchează pentru 5-1.

UPDATE MINUTUL 77: Gol si Bas Dost, 4-1 pentru Sporting.

UPDATE MINUTUL 65: Gelson Martins marchează un gol superb, după ce ia o fază pe cont propriu și șutează la colțul lung.

UPDATE MINUTUL 60: Gol Sporting. Acuna marchează după o ieșire hazardată a lui Florin Niță.

UPDATE MINUTUL 45+3: Pauză. Steaua are neapărat nevoie de victorie ca să meargă în grupe.

UPDATE MINUTUL 20: GOL Junior Morais, după o fază extraordinară a lui Alibec.

UPDATE MINUTUL 12: Gol Seydou Doumbia, după un aut executat lung în careul Stelei.

Echipele de start: STEAUA: Niță, Enache, Larie, Momcilovic, Junior Morais, Ovidiu Popescu, Filip, Teixeira, Budescu, Golofca, Alibec.

SPORTING: Rui Patricio, Cristian Piccini, Sebastian Coates, Jeremy Mathieu, Fabio Coentrao, Gelson Martins, Adrien Silva, Rodrigo Battaglia, Marcos Acuna, Bruno Fernandes, Seydou Doumbia

Presa din Spania a reacționat imediat după ce Simona Halep a aflat că joacă cu Paula Badosa în primul meci de la revenire

Federaţia Sindicatelor din Administraţia Penitenciarelor cere revocarea liberării condiţionate a lui Gigi Becali, pentru ameninţări la adresa directorului Penitenciarului Jilava.

Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne (TAS) a decis ca formatia FC Viitorul este campioana Ligii I, asa cum se stabilise in Comitetul Executiv al FRF din 5 iunie.

Viitorul Constanta, campioana Romaniei. Gigi Becali este insa de alta parere si cere sa se faca dreptate la TAS

Situatie pe cat de inedita, pe atat de tensionata in fotbalul romanesc. Gheorghe Hagi si Gigi Becali se cearta pe titlul de campioni dupa ce Steaua si Viitorul Constanta au incheiat campionatul la egalitate de puncte.

Villarreal - Steaua 2-1. Steaua a ratat calificarea in primavara europeana. Primele reactii dupa meci

Steaua rateaza calificarea in primavara europeana dupa ce a fost invinsa, scor 1-2 de Villarreal in grupele Europa League.

Arma NATO care va tranzita România pentru a ajunge în Ucraina. MApN îi va asigura combustibilul

Între timp, apărarea Ucrainei suferă din cauza stocurilor tot mai mici de muniție. Un ajutor substanțial este pe drum din Finlanda, stat care a aderat la NATO anul trecut.

PSD și PNL s-au înțeles: Cătălin Cîrstoiu va fi candidatul comun al Coaliției la Primăria Capitalei

După aproape aproape ore de discuții, coliția de Guvernare a decis luni seară că medicul Cătălin Cîrstoiu este candidatul PSD-PNL pentru Primăria Capitalei.

Bani europeni pentru înființarea centrelor de colectare, refuzați de primării. Câmpurile au devenit „magnet” pentru deșeuri

Peste 1.900 de primării ar fi putut să ia bani europeni prin PNRR pentru înființarea așa-numitelor centre de colectare cu aport voluntar.