Telefoanele mobile, interzise in scoli. Cum argumenteaza propunerea expertii Consiliului Europei

×
Publicitate

Telefonul mobil, fara de care nu mai putem trai in 2011, ne face si rau, nu doar bine, cred expertii Consiliului Europei. Ei propun interzicerea acestor aparate in scoli.

Organizatia Mondiala a Sanatatii se va pronunta si ea in zilele urmatoare cu privire la impactul pe care il au telefoanele mobile asupra creierelor noastre. Pana cum, studiile au demonstrat o crestere a activitatii cerebrale atunci cand le folosi, insa dovezi incontestabile ca ar provoca tumori nu exista.

"Sub nicio forma nu se poate spune ca folosirea telefoanelor mobile este lipsita de riscuri," explica neurologul Keith Black.

Efectele pot fi observate, insa abia dupa cateva decenii, cand este prea tarziu. Mai multi oameni de stiinta americani cauta raspunsuri acum.

"Sa va arat exact cum fac cercetatorii acest test. Acesta este un mulaj care imita craniul unui barbat adult. Acesta este telefonul meu, pus in unghiul folosit de majoritatea oamenilor artunci cand vorbesc.

Lichidul efervescent dinauntru reprezinta creierul. Cand e folosit telefonul, acest dispozitiv va masura radiatiile in mai multe puncte ale creierului," Sanjay Gupta, corespondent CNN.

Daca in cazul unui adult, radiatiile ating superficial creierul, lucrurile stau diferit la copii, unde osul cranian si scalpul sunt mai subtiri, asa ca radiatiile pot patrunde mai adanc in creier.

Recent, Consiliul Europei a recomandat interzicerea telefoanelor mobile si a dispozitivelor wireless in scoli.

Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
Mesajul Patriarhului Daniel în Pastorala de Sfintele Paști 2026: „Femeile mironosițe sunt icoana credinței și curajului”

Cu ocazia Sărbătorilor Pascale celebrate de credincioșii catolici, Patriarhul Daniel a transmis un mesaj centrat pe semnificația profundă a Învierii și pe rolul esențial al femeilor mironosițe în vestirea acesteia. 

„Creativi” de București. Își parchează mașinile de lux pe spațiul verde și scot plăcuțele, să nu fie prinși. Ce urmează

Autoritățile vorbesc despre un nou trend în rândul șoferilor bucureșteni, care își parchează mașinile în locuri interzise, după care își scot plăcuțele de înmatriculare, crezând că astfel nu li se vor ridica autovehiculele.

Mașinile electrice câștigă teren în România. Interesul crește odată cu scumpirea carburanților

Interesul pentru mașinile verzi este tot mai mare de la o săptămână la alta, atât în România, cât și în mai multe țări din Europa. Creșterea accelerată a prețurilor la carburanți i-a determinat pe șoferi să caute alternative.

Recomandări
PSD i-ar putea da lui Ilie Bolojan un ultimatum de 72 de ore pentru a demisiona. Ce ar urma în cazul unui refuz - Surse

Tensiunile din coaliția de guvernare cresc de la o zi la alta, iar scenariul unei crize politice devine tot mai plauzibil. Ilie Bolojan a declarat că nu va demisiona chiar dacă PSD va decide după 20 aprilie să iasă de la guvernare. 

Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Noi bucăţi de dronă descoperite pe litoralul românesc. Plaja pe care au fost depistate

Mai multe bucăţi de dronă au fost descoperite, vineri după-amiază, pe plaja din Tuzla. Un bărbat a sunat, vineri, la 112 şi a anunţat descoperirea unor fragmente de dronă pe plaja din Tuzla, iar la faţa locului s-au deplasat poliţişti şi pompieri.