Se prelungeste pentru o zi avertizarea de cod galben pentru 22 de judete

60436414

Meteorologii au prelungit, pentru o zi, avertizarea cod galben de ploi torentiale transmisa anterior, ea fiind valabila de luni seara pana marti seara in 22 de judete din nordul si centrul tarii.

Potrivit avertizarii emise de Administratia Nationala de Meteorologie, de luni, ora 18.00, pana marti, la aceeasi ora, in Transilvania, Maramures si in Carpatii Orientali si Meridionali, precum si in Subcarpati "vor fi averse ce vor avea si caracter torential".

Cantitatile de apa vor depasi local 20-25 de litri pe metru patrat, insa izolat vor atinge chiar si 50-60 de litri pe metru patrat. Izolat ar putea aparea si grindina, iar vantul se va intensifica temporar, simultan cu ploaia.

Meteorologii atentioneaza si asupra faptului ca in Campia Romana, Dobrogea si Moldova, zone pentru care nu a fost emis cod galben, vor cadea "cantitati importante" de precipitatii, insa pe arii mai restranse.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Mai urmărită decât meciul! Iubita lui Kylian Mbappe a atras toate privirile la Franța – Anglia
GALERIE FOTO | Mai urmărită decât meciul! Iubita lui Kylian Mbappe a atras toate privirile la Franța – Anglia
Citește și...
Roșia noastră cea de toate zilele. Românii au de ales între mii de soiuri. Cât costă cea neagră de Crimeea

Cu brânză, ceapă, pâine și sare din belșug, roșiile nu lipsesc de pe mesele noastre în aceste luni. De la inimă de bou, la ananas, prekos, portocalii, galbene sau negre, producătorii români cultivă mii de soiuri de roșii. 

Ce mai reclamă românii: Cântecul cocoșului, miros de tocăniță, existența albinelor. Sesizare: ”Vecinul nu răspunde la salut!”

Comisarii Gărzii de Mediu Arad fac un „top al absurdului” în ceea ce priveşte sesizările pe care le primesc pe adresa de e-mail a instituţiei din partea unor cetăţeni care, în general, sunt nemulţumiţi de vecinii lor ori de animalele acestora. 

Fântânile din gospodării sunt legale, iar apa lor este gratuită. Precizări oficiale după un fake news incredibil

Oamenii își pot construi fântâni în gospodării, iar apa lor este gratuită, fără ca activitatea legată de respectivele puțuri să reprezinte vreo infracțiune, precizează Apele Române. Reacția vine după un fake news aberant propagat pe rețelele sociale. 

Recomandări
Alertă în județul Tulcea. Populația avertizată cu un mesaj RO-ALERT, după ce radarul MAPN a detectat ”o țintă aeriană”

Ministerul Apărării Naţionale a anunțat, duminică, faptul că sistemul său de supraveghere radar a detectat în ziua de 19 iulie, ora 13.19, ”o țintă aeriană la o distanță de aproximativ 15 km est de localitatea Vâlcove, Ucraina”.

Rusia a lansat unul dintre cele mai agresive atacuri cu rachete balistice de până acum, în războiul cu Ucraina

Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri cu rachete balistice împotriva Ucrainei de la declanșarea invaziei sale pe scară largă, în urmă cu mai bine de patru ani.

Rupere de nori în stațiunea Bușteni. Viitura a măturat tot în cale și a blocat circulația pe DN1. VIDEO

O rupere de nori în Munții Bucegi a provocat viituri care au inundat DN1 în Bușteni. Pârâul Jepi a ieșit din matcă, iar torenții au adus bușteni, pietre și nisip pe șosea.