Parada masinilor de colectie la Retro Parada Toamnei, eveniment organizat in 27 de orase

×
Publicitate

Retro parada toamnei, eveniment cu traditie, a adunat laolalta zeci de masini de epoca in mai multe orase din tara. Curiosii s-au inghesuit sa le admire, in timp ce proprietarii nu se mai opreau din a-si lauda "bijuteriile".

La Baia Mare, zeci de "bijuterii" pe patru roti, trecute de prima tinerete, dar dichisite, s-au lasat admirate de curiosi. Dupa trei ore in care au zabovit in Centrul Vechi al orasului, au pornit intr-o parada impresionanta.

Un domn care este profesor spune ca se mandreste ori de cate ori are ocazia cu batrana lui doamna, un Volkswagen 1300, fabricat in 1969.

Gheorghe Craciun, profesor: "A fost machiata, ca sa fie in ton cu lumea si participam la tot ce se poate participa."

Si nu este singurul pasionat de autoturisme cu istorie. Un colectionar are patru automobile Dacia 1300.

Liviu Ilies, colectionar masini de epoca: "Este masina standard care a participat, de aceea este si echipata cu echipament sportiv, in 85-89 in campionatul republican de raliuri viteza in coasta si circuit. Sunt primul posesor. Este masina de suflet."

Cei mai incantati au fost copiii, care par deja sa stie ce vor sa conduca peste cativa ani.

Alt oras, vedete de acelasi calibru... Una dintre masinile expuse la Timisoara a fost un Phaeton seria 4, din 1981.

Petru Segarcean, proprietarul masinii: "Eu sunt al 4-lea proprietar. E o masina de expozitii, de parade. Eu am o sensibilitate la lucrurile vechi si de valoare si pot sa spun ca am avut noroc ca am putut sa o achizitionez."

Admirat a fost si un Ford A din 1928.

Si in Piata Tricolorului din Bacau, proprietarii de autoturisme de colectie s-au intrecut in a-si lauda bijuteriile.

Mitu Dobre, proprietar: "E singura masina pe care o detin de la inceputul vietii mele. O am din 70, achizitionata de mine din Germania si uitati, arata asa, dupa cum o vedeti si in momentul de fata."

Si o masina de pompieri, care a implinit 30 de ani, a atras privirile vizitatorilor.

Evenimentul, numit retro parada toamnei, a fost organizat anul acesta in 27 de orase din Romania.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ce nu s-a văzut la TV. Gestul făcut de Gică Hagi după Georgia - România
FOTO Ce nu s-a văzut la TV. Gestul făcut de Gică Hagi după Georgia - România
Citește și...
România adopțiilor imposibile: Aproape 8.000 de copii își așteaptă o familie, dar cei mai mulți sunt considerați „prea mari”

Este ziua națională a adopției. Dacă părinţii care au trecut prin această etapă sărbătoresc cei care sunt în proces de adopție speră să aibă în curând acasă copilul mult dorit.

Programul de lucru de la 9 la 17 devine istorie pentru Gen Z. Ce înseamnă fenomenul „microshifting”

În lipsa unui birou fix, angajații din generația Z își organizează munca după propriul ritm. Fenomenul se numește „microshifting” și presupune un stil de viață în care jobul se adaptează omului și nu invers.

Un sat din Gorj și-a dublat populația pentru câteva zile. Sute de pasionați de rulote au participat la un festival

Un festival al celor care iubesc călătoriile cu rulota a strâns într-un sat din Gorj sute de participanți. 

Recomandări
Trei generali sunt în atenția anchetatorilor în dosarul șefului Armatei. Cum ar fi fost influențate locurile la buget

Armata Română este zguduită de un scandal de corupție, chiar la vârf.

CSM susţine că proiectul noii legi a salarizării a fost iniţiat cu încălcarea „flagrantă” a Constituţiei

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a transmis, marţi, că proiectul de lege privind salarizarea pentru personalul plătit din fonduri publice a fost iniţiat cu încălcarea flagrantă a dispoziţiilor constituţionale şi legale.

Filmul crimei din Piatra Neamț, unde un polițist a fost ucis de fiul său. Ce le-ar fi spus martorilor după ce a comis fapta

S-au derulat scene îngrozitoare în centrul orașului Piatra Neamț. Un bărbat de 50 de ani, polițist la Serviciul de Permise și Înmatriculări, a fost înjunghiat și ucis pe stradă chiar de fiul său.