Neconstitutionalitatea modificarilor Legilor referendumului si Curtii Constitutionale, luni la CC

60588272

Curtea Constitutionala ia in discutie, in 9 iulie, sesizarile PDL privind neconstitutionalitatea modificarilor aduse de catre Parlament Legii referendumului si Legii de organizare si functionare a Curtii Constitutionale.

PDL a depus, miercuri, 27 iunie, sesizarile privind neconstitutionalitatea modificarilor aduse de Parlament Legii referendumului si Legii Curtii Constitutionale, a declarat deputatul PDL Daniel Buda, presedinte al Comisiei juridice a Camerei Deputatilor.

"Apreciem ca nu e normal sa fie scoase de sub controlul Curtii Constitutionale hotararile Parlamentului cata vreme legile si ordonantele adoptate de Parlament sunt supuse controlului Curtii Constitutionale. Vorbim de acte juridice care produc efecte si atunci e normal sa fie supuse unui filtru al Curtii Constitutionale", explica Daniel Buda.

Camera Deputatilor a adoptat, in 26 iunie, in calitate de for decizional, cu 187 de voturi "pentru", 56 "impotriva" si 5 abtineri, proiectul care modifica Legea referendumului si instituie demiterea presedintelui, la referendum, prin votul majoritatii celor prezenti la urne.

Proiectul schimba conditia de validare a referendumului de demitere a presedintelui din intrunirea votului majoritatii alegatorilor inscrisi in listele electorale in votul majoritatii celor prezenti la urne.

De asemenea, Senatul, in calitate de for decizional, a adoptat, in 25 iunie, cu 70 de voturi "pentru", patru abtineri si 18 voturi "impotriva", proiectul de lege care scoate hotararile Parlamentului de sub controlul Curtii Constitutionale.

In 4 iulie, Guvernul a adoptat o ordonanta de urgenta care elimina hotararile Parlamentului dintre actele asupra carora se poate pronunta Curtea Constitutionala. "Ordonanta de Urgenta este constitutionala, nu afecteaza drepturile constitutionale ale Curtii Constitutionale, nici structura Curtii Constitutionale. Este o ordonanta de urgenta care stabileste drepturile CC cele care sunt prevazute in Constitutie. Niciuna dintre puterile Curtii nu dispare, dar una dintre puterile Parlamentului revine in drepturile sale", a explicat Valeriu Zgonea, noul presedinte al Camerei, numit dupa ce Roberta Anastase a fost revocata din functie.

In 5 iulie, Guvernul a modificat prin ordonanta de urgenta Legea referendumului, stabilind ca presedintele poate fi demis cu majoritatea voturilor valabil exprimate, la nivelul tarii, ale cetatenilor participanti.

Ordonanta prin care Guvernul modifica Legea referendumului prevede ca presedintele Romaniei este demis la referendum cu majoritatea voturilor valabil exprimate, la nivelul tarii, ale cetatenilor participanti, aratandu-se ca modificarea a fost deja acceptata de judecatorii Curtii Constitutionale.

Ministrul delegat pentru Relatia cu Parlamentul, Mircea Dusa, afirma ca Guvernul a eliminat astfel o discriminare care aducea "atingeri grave" drepturilor cetatenesti cu referire la articolul 16 din Constitutie, in sensul ca se creeaza discriminari pozitive pentru anumite persoane in cadrul unui referendum national.

Vineri, 6 iulie, chestorul Senatului Dan Radu Rusanu a anuntat ca Biroul Permanent a aprobat intrarea Ordonantei privind referendumul in procedura parlamentara, urmand a primi aviz si raport de la Comisii in august si a se convoca o noua sesiune extraordinara pentru votul final.

Rusanu a precizat ca Ordonanta de urgenta a intrat in procedura parlamentara, deci este in vigoare.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Deutsche Welle: Guvernul federal german este ingrijorat cu privire la evenimentele din Romania

Deutsche Welle scrie in pagina online de duminica despre evenimentele politice din Romania din ultimele zile.

Referendum 2012. Cei 7 judecatori care vor face parte din BEC, trasi la sorti duminica de seful ICCJ

Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, judecatoarea Livia Doinea Stanciu, a tras la sorti, duminica, pe cei sapte judecatori ce vor compune Biroul Electoral Central (BEC) pentru Referendumul din 29 iulie.

Boureanu: Sloganul PDL in campania pentru referendum este "Vara asta se poarta alb! "

Vicepresedintele PDL Cristian Boureanu a declarat ca sloganul democrat-liberalilor in campania pentru referendumul din 29 iulie va fi "Vara asta se poarta alb!".

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.