Pamanteni, universul ne pregateste ceva: o furtuna solara!

×
Publicitate

Fata de aceasta furtuna, eruptiile de saptamanile trecute par o simpla gluma. Potrivit astronomilor de la NASA, unda de soc care ar urma sa loveasca Pamantul in 2012 sau 2013 va avea forta a 100 de milioane de bombe cu hidrogen.

Cele mai afectate vor fi retelele de electricitate si comunicatiile, cu pagube de o valoare nemaintalnita. Dar nici noua nu ne va fi prea bine din cauza radiatiilor solare.

Botezat deja Tsunami solar, fenomenul asupra caruia NASA a avertizat inca de acum patru ani este produs de schimbarile ciclice din evolutia Soarelui. Si cum omenirea a devenit tot mai dependenta de tehnologii, ea a devenit si vulnerabila la orice "stranut" al astrului care ne da viata.

Asta pentru ca unda de soc va lovi campul magnetic al Pamantului ca o adevarata rafala de bombe atomice. Din aceasta cauza si superbele aurore boreale vor deveni vizibile dincolo de zona Cercului Polar. Asta e partea frumoasa. Insa "impactul major se va produce asupra retelelor de electicitate. Vor fi pene masiv de curent, ne vor trebui ani intregi sa ne revenim", spune astronomul Daniel Baker.

Amatorii de scenarii apocaliptice s-au si grabit sa faca legatura intre anuntul astronomilor si sfarsitul lumii, prezis de calendarul mayas cu secole in urma. Ceva mai cu picioarele pe pamant, economistii sustin ca eruptiile solare din 2012 ar putea costa omenirea 1-2 miliarde de dolari.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Spectaculos! Cel mai misterios crater de pe Marte, fotografiat in detaliu

Are o forma alungita asemenea unei urme uriase de picior. Astronomii nu au reusit sa afle cum s-a format craterul de pe Marte nici pana in prezent. Forma lui da in continuare batai de cap specialistilor.

Romii vor fi expulzati din Franta in caz de furturi repetate sau cersetorie

Guvernul francez prevede un proiect de amendament care vizeaza romii si permite repatrierea strainilor in caz de "amenintare a ordinii publice prin acte repetate de furt sau cersetorie agresiva", a anuntat luni ministrul Imigratei, Eric Besson.

Ambasada Statelor Unite la Budapesta, evacuata din cauza unei bombe

Sediul ambasadei Statelor Unite, o banca si trei cladiri publice au fost evacuate luni, dupa ce, pe un santier, in centrul capitalei ungare, a fost descoperita o bomba din al Doilea Razboi Mondial.

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.