Rezultatele partiale ale alegerilor din Germania. Partidul anti-refugiati, victorie importanta in fata conservatorilor

61784923

Circa 13 milioane de germani sunt chemati la urne duminica in cadrul alegerilor regionale organizate in landurile Renania-Palatinat, Baden-Württemberg si Saxonia-Anhalt, alegeri ce ar putea marca inceputul sfarsitului pentru cancelarul Angela Merkel.

UPDATE. Rezultatele partiale ale alegerilor arata o infrangere a conservatorilor Angelei Merkel

Partidul Alternativa pentru Germania (AfD, dreapta populista) ar fi obtinut intre 10 % si 23 % la alegerile care au avut loc duminica in landurile Renania-Palatinat, Baden-Württemberg si Saxonia-Anhalt, in timp ce partidul cancelarului Angela Merkel, Uniunea Crestin-Democrata (CDU), ar fi suferit o infrangere in doua landuri, potrivit primelor sondaje la iesirea de la urne, relateaza AFP.

Populistii AfD intra astfel in cele trei parlamente de land. Conservatorii cancelarului Merkel au fost invinsi indeosebi in fief-ul lor istoric, Baden-Württemberg (vest), unde ar fi obtinut 27,5 % dintre voturi.

Partidul dnei Merkel a fost devansat de ecologisti, ''Verzii'', care ar fi obtinut 32,55 % din voturi, dupa o campanie dominata de preocuparile germanilor in legatura cu afluxul de refugiati.

Alegerile sunt considerate un important test electoral cu 18 luni inaintea legislativelor. In contextul crizei refugiatilor, acestea ar putea marca ascensiunea dreptei populiste, in defavoarea partidelor traditionale si mai ales a conservatorilor cancelarului Angela Merkel, scrie AFP. Primele estimari ale rezultatelor sunt asteptate imediat dupa inchiderea sectiilor de vot, la ora 19:00.

Pentru a evita un scor dezamagitor pentru Uniunea Crestin-Democrata (CDU), Angela Merkel s-a implicat intens in campanie, participand la numeroase adunari, mai ales in Baden-Württemberg, fief conservator aflat in pericol, si in Renania-Palatinat, unde CDU se afla cot la cot cu social-democratii (SPD).

Citeste si: Sprijinul pentru partidul lui Merkel a scazut dupa agresiunile sexuale de la Koln. Anuntul facut de procurorii germani

Alternativa pentru Germania (AfD), un partidul eurosceptic si anti-migratie infiintata cu doar trei ani in urma, este prognozat ca marele castigator al scrutinelor de duminica, fiind creditat cu scoruri intre 9% si 19%, in functie de land. In urma votului de duminica, AfD, care este reprezentat deja in Parlamentul European, ar putea avea deputati in jumatate din cele 16 parlamente regionale, luand voturi mai ales de la crestin-democratii Angelei Merkel.

Frauke Petry

In fruntea AfD se afla controversata Frauke Petry (foto sus), un om de afaceri din Dresda ale carei luari de pozitie au scandalizat opinia publica, fiind poreclita “Frau Strangelove” – aluzie la savantul ex-nazist din filmul lui Stanley Kubrick. In ianuarie 2016, Petry a sustinut ca refugiatii ar trebui impuscati la granitele Germaniei, daca incearca sa intre ilegal din Austria apoi a negat – pana cand un ziar a prezentat inregistrarea. Impreuna cu partenerul ei politic si de viata, Marcus Pretzell, formeaza un cuplu descris de jurnalisti drept “Bonnie si Clyde, care iau cu asalt publicul german”.

Articol recomandat de sport.ro
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Citește și...
Un german cu origine română, Octavian Ursu, a obținut al doilea mandat de primar într-un oraș din Germania

Candidatul Uniunii Creştin Democrate (CDU), germanul de origine română Octavian Ursu, a obţinut al doilea mandat de primar în oraşul Gorlitz, din estul Germaniei.

Bulgaria va fi penalizată pentru deficit la doar câteva luni după aderarea la zona euro. Radev se revoltă: „Au mințit”

Bulgaria urmează să fie plasată miercuri sub procedura de deficit excesiv a Uniunii Europene, la doar câteva luni după aderarea la zona euro, a declarat vineri premierul Rumen Radev.

Zelenski, după ce Nicușor Dan a arătat date despre drona rusă din Galați: „Cel mai bun leac împotriva minciunilor lui Putin”

Volodimir Zelenski a mulţumit, duminică seară, preşedintelui Nicuşor Dan pentru claritate şi chiar a distribuit pe reţelele de socializare precizările pe care acesta le-a oferit cu privire la drona rusească ce a lovit un bloc din Galaţi. 

Recomandări
Zelenski, după ce Nicușor Dan a arătat date despre drona rusă din Galați: „Cel mai bun leac împotriva minciunilor lui Putin”

Volodimir Zelenski a mulţumit, duminică seară, preşedintelui Nicuşor Dan pentru claritate şi chiar a distribuit pe reţelele de socializare precizările pe care acesta le-a oferit cu privire la drona rusească ce a lovit un bloc din Galaţi. 

Nicușor Dan, pentru BBC: „Ambasadorul Rusiei va fi expulzat dacă vor mai fi incidente cu drone rusești”

Președintele Nicușor Dan a declarat, pentru BBC, că s-a luat în calcul expulzarea ambasadorului rus la București, Vladimir Lipaev, dacă se va mai repeta un incident cu dronă rusească în România.

Vreme instabilă în următoarele zile în întreaga ţară. Regiunile vizate de averse, descărcări electrice şi vânt puternic

Vremea va fi în general instabilă în următoarea săptămână, cu averse, descărcări electrice şi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a ţării, în timp ce temperaturile se vor menţine apropiate de normalul perioadei, potrivit ANM.