A fost vanduta traficantilor la varsta de 13 ani, chiar de mama ei. Povestea copilei din Romania a ajuns in presa britanica

fetita speriata

Povestea unei romance a ajuns in presa britanica, asta dupa ce copila a fost vanduta chiar de mama sa unei retele de traficanti de carne vie.

 Totul a inceput in 2012, atunci cand, in varsta de numai 13 ani, fata tranzactionata de propria ei mama a ajuns pe mainile unui traficant de carne vie, cunoscut acum presei sub denumirea DW. Barbatul a adus-o pe fetita in Marea Britanie, acolo unde a violat-o in repetate randuri si a pus-o sa fure si sa cerseasca pentru el, scrie Daily Mail.

La scurt timp, copila a devenit o victima a traficului cu minori, “fiind adusa aici (n.r. Marea Britanie), departe de familie, pentru a fi exploata din punct de vedere sexual”, a marturisit judecatorul Stephen William Scott Cobb, cel in atentia caruia a intrat cazul.

Insa traseul fetitei, al carei nume nu a fost dezvaluit, fiind cunoscuta sub pseudonimul SS, nu s-a rezumat doar la atat. Initial, proxenetul care a cumparat-o chiar de la parinti, a dus-o in Spania, acolo unde minora a trait in conditii mizere.

Copilul a intrat in atentia autoritatilor pentru furt si cersit in locuri publice, dar a fost inclusa intr-un proces de recuperare pentru minori. Minora a fugit si din acest centru si a fost gasita, din nou, traind pe strazi.

Citește și
munca tineri
O zi din viata unui elev pe care parintii il iau din banca si il trimit la munca. "Daca-l lasam la scoala, murim de foame"

Din luna aprilie a acestui an, in schimb, fetita din Romania, acum in varsta de 15 ani, traieste in familia unui asistent maternal si a dezvoltat cu membrii familiei o relatie foarte apropiata. Mai mult, spune judecatorul, fata o considera pe femeia care a luat-o in grija mama.

Judecatorul Stephen William Scott Cobb a decis ca fata are dreptul de a ramane in continuare in Marea Britanie, si ca a inceput studiile la o scoala de arte. “Percepe Anglia ca pe casa ei si vrea sa ramana aici”, a adaugat acesta.

Chiar daca nici Romania, nici Spania, nu au preluat cazul si nu i-au propus copilului sa se intoarca, judecatorul Cobb spune ca fetitei ii este frica de abuzul fizic prin care ar putea trece din nou in cele doua tari.

 

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Stadionul din Bacău: teatrul mort din centrul orașului! Cum mai arată „sufletul” fotbalului băcăuan
Stadionul din Bacău: teatrul mort din centrul orașului! Cum mai arată „sufletul” fotbalului băcăuan
Citește și...
Zeul suprem al BMW-urilor: are 420 de cai,
Zeul suprem al BMW-urilor: are 420 de cai, "zboara" in 4 secunde si spulbera Audi si Mercedes. GALERIE FOTO

Poti sa-i scoti esp-ul? Se duce de fund? Cum face esapamentul? Cat i-ai dat? Cat e? In cat face suta?

O zi din viata unui elev pe care parintii il iau din banca si il trimit la munca.
O zi din viata unui elev pe care parintii il iau din banca si il trimit la munca. "Daca-l lasam la scoala, murim de foame"

Din cauza lipsurilor, numai anul trecut, peste 20.000 de elevi romani au abandonat scoala. Parintii ii exploateaza acasa, in gospodarie sau, mai rau, ii timit sa lucreze pentru altii ori sa cerseasca.

O fosta vicecampioana nationala la judo, banuita ca ar face parte dintr-o retea de trafic de heroina si de migranti
O fosta vicecampioana nationala la judo, banuita ca ar face parte dintr-o retea de trafic de heroina si de migranti

Madalina Palie, fosta vicecampioana nationala la judo, si sora sa Elisabeta sunt suspectate ca fac parte dintr-o grupare de traficanti de heroina si migranti din Orientul Mijlociu.

Recomandări
Iranul i-a arestat pe liderii mișcării de protest. Numărul morţilor în urma manifestațiilor ar fi ajuns la peste 500
Iranul i-a arestat pe liderii mișcării de protest. Numărul morţilor în urma manifestațiilor ar fi ajuns la peste 500

Autorităţile iraniene au arestat membri cheie ai mişcării de protest care a zguduit ţara în ultimele două săptămâni, a declarat şeful poliţiei naţionale.

Guvernul a explicat „mișcarea banilor” din impozite. Românii aveau taxe prea mici față de UE, dar nicio vorbă despre venituri
Guvernul a explicat „mișcarea banilor” din impozite. Românii aveau taxe prea mici față de UE, dar nicio vorbă despre venituri

Banii obținuți din impozitele şi taxele majorate pe clădiri terenuri și autovehicule vor rămâne la primării. În schimb, Guvernul va împărți mai puțini bani în teritoriu.

Efectele aerului rece de la Polul Nord resimțite deja în România. Gerul devine și mai aprig în zilele următoare
Efectele aerului rece de la Polul Nord resimțite deja în România. Gerul devine și mai aprig în zilele următoare

Gerul a cuprins întreaga țară și devine și mai aprig în zilele următoare. Au fost -18 grade în Satu Mare, duminică dimineața, dar vom avea și -20, spun meteorologii.