Cristi Borcea, Sorin Ovidiu Vintu, OMV Petrom. LISTA celor 109 de nume din Romania care apar in scandalul Panama Papers

61800926

 In documentele Panama Papers, care au fost date publicitatii luni seara, apar opt offshore-uri care au legatura cu Romania,109 persoane si entitati de business.

 Printre ele se numara Sorin Ovidiu Vintu, Cristian Borcea si Corneliu Iacobov, sase intermediari precum si 103 adrese din tara noastra, relateaza News.ro.

Cele opt offshoreuri care au legatura cu Romania sunt: Overseas Enterprises Holding Corp., Osida Services Ltd., Ubras Ltd., Valdres Inc., Pemal International Ltd., Aldwyn Consultants Limited, Yes You Home Limited, Transatlantic Shiping & Management Limited.

De asemenea, cei sase intermediari conectati cu Romania care apar in baza de date sunt: Taylor, Epure and Associates SCPA, Moshe Turgeman, Philippe Marcel Kadouch, Osida Services Ltd., Claudio Maria Riccardi si Gabriela serbanel.

Pe lista celor 109 persoane si entitati de business din Romania apar, intre altii, Sorin Ovidiu Vintu, Cristian Borcea, Said Baaklini, Corneliu Iacobov, dar si OMV Petrom, despre care Rise Project scria ca are de multi ani o investitie importanta in Kazakhstan, pe care o gestioneaza prin intermediul unei companii offhsore.

Lista completa cu cele 109 nume o puteti gasi aici.

"Panama Papers", care au alimentat o adevarata cascada de dezvaluiri despre evaziunea fiscala, pot fi accesate - in parte - de catre public incepand de luni seara, in numele "transparentei", dar si in speranta dezvaluirii unor noi scandaluri, scrie AFP.

Incepand de la ora 18.00 GMT (21.00, ora Romaniei), orice navigator pe Internet poate consulta datele care au la baza pe milioane de documente apartinand cabinetului panamez de avocatura Mossack Fonseca, in care figureaza inclusiv premierul britanic David Cameron si omologul sau islandez, nevoit sa demisioneze, Sigmundur David Gunnlaugsson.

"Este un pas natural catre transparenta, cu scopul de a permite societatii civile sa obtina informatii de baza despre Panama Papers", declara intr-un interviu pentru AFP Gerard Ryle, directorul Consortiului International al jurnalistilor de Investigatie (ICIJ), care a declansat scandalul.

Baza de date, de aproximativ 200.000 de firme-paravan si persoane private, este prezentata sub forma de registru. insa ea prezinta doar o parte dintre cele 11,5 milioane Panama Papers, care nu si-au dezvaluit toate secretele, potrivit ICIJ.

Articol recomandat de sport.ro
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
Citește și...
Prima tara din lume care cumpara date din dosarele "Panama Papers". Cateva sute de cetateni vor fi anchetati

Un guvern european a decis, in premiera, sa plateasca pentru date despre evazionistii mentionati in "Panama Papers".

Reactia regizorului Pedro Almodovor, dupa ce numele sau a aparut in scandalul Panama Papers. "Sunt atatea nume mari"

Regizorul spaniol Pedro Almodovar impreuna cu fratele sau Augustin au avut in anii ’90 o firma de productie video, numita "El Deseo" (dorinta), inregistrata in Insulele Virgine si administrata de Mossack Fonseca.

Cum au ascuns 50 dintre cele mai mari companii 1.400 MLD. dolari in paradisuri fiscale. Numele urias care apare in scandal

Cele mai mari 50 de companii americane - intre care Apple, Wall-Mart, General Electric s.a. - au ascuns circa 1.400 de miliarde de dolari intre anii 2008 si 2014 in paradisuri fiscale, cu scopul de a-si reduce plata impozitelor.

Recomandări
Ilie Bolojan a anunţat cinci direcţii strategice privind piaţa energiei: Desfiinţăm avizele tehnice de racordare speculative

Premierul Ilie Bolojan a prezentat, miercuri, într-o conferinţă de presă, cinci direcţii privind piaţa energiei.

Trupul lui Mircea Lucescu a fost depus la Arena Națională. Răzvan Lucescu a stat în permanență lângă sicriul tatălui

Mircea Lucescu s-a întors marți pentru ultima dată acasă, pe stadion, în mijlocul celor care l-au iubit și admirat. Trupul neînsuflețit a fost depus la Arena Națională, unde a avut loc și prima slujbă de priveghi. 

Nicușor Dan a semnat decretele: noi șefi la Parchetul General, DNA și DIICOT. A refuzat o singură numire

Președintele Nicușor Dan a anunțat că a semnat decretele pentru numirea noilor procurori-șefi ai marilor parchete, oficializând astfel schimbări importante în conducerea Ministerului Public.