8 luni de închisoare pentru învățătoarea din Brăila care și-a jignit elevii: ”Uite, râde animalul!“

Luminiţa Gheorghe
obiectivbr.ro

Luminiţa Gheorghe, învățătoarea din Braila filmată în timp ce adresa cuvinte jignitoare elevilor, a fost condamnată la 8 luni de închisoare. 

Poliţia şi Inspectoratul Şcolar s-au autosesizat după ce unul dintre părinţi a înregistrat-o pe învăţătoare şi a postat înregistrarea audio pe youtube.

Luminiţa Gheorghe, care lucrează în învăţământ de 30 de ani şi care predă și în momentul de față, a fost condamnată de Judecătoria Brăila la opt luni de închisoare, cu amânarea executării pedepsei, pentru purtare abuzivă, relatează obiectivbr.ro.

Învăţătoarea a ajuns în atenţia anchetatorilor şi Inspectoratului Şcolar Brăila după ce părintele unei fetiţe de la clasa unde aceasta învaţă i-a pus acesteia un reportofon în ghiozdan, în condiţiile în care copilul i s-a plâns că dascălul le vorbeşte foarte urât.

Înregistrarea a ajuns ulterior pe youtube, stârnând reacţii în rândul părinţilor care au copiii la clasa Luminiţei Gheorghe. O parte i-au luat apărarea, susţinând că cei doi elevi reprezintă o problemă serioasă pentru ceilalţi copii, deoarece făceau gălăgie şi aveau un comportament neadecvat, însă ceilalţi părinţi susţin că asta nu justifică jignirile şi ameninţările aduse acestora.

Citește și
ion iliescu summit osce 1994
Rusia a pus capăt acordului militar încheiat cu România în 1994

“Măi băieţel, dacă nu te ia mama dracului... Păi dacă vrei să te calc în picioare, te calc! Să-ţi fie şi de mine frică!... Faptul că ăştia, tot timpul, tot timpul fac câte ceva şi ţipă lumea la ei... Păi, dacă vreţi să mă credeţi, singurul lucru care mă determină să nu-i bat să-i găsească nebuneala, este faptul că îmi pierd serviciul!... Deci am momente când stau şi mă gândesc că, decât să mă uit la ei, mai bine mă uit la un rahat! Şi-l admir p-ăla! Decât să mă uit la aceşti doi indivizi, de care m-am săturat până peste cap! … Mi-e silă!... Mi-e silă!... Am ajuns ca doi draci, că nu sunt oameni, ca doi draci să dea peste cap o clasă întreagă!... Uite, râde animalul!... Animalul râde! Pentru că nu înţelege ce i se spune, creierul lui are o problemă”, sunt câteva din apelativele adresate celor doi elevi de clasa I de învăţătoare.

În urma scandalului declanşat, Comisia de disciplină a Colegiului Naţional “Ana Aslan” din Brăila a efectuat o anchetă, în urma căreia a concluzionat că, prin jignirile adresate celor doi elevi, învăţătoarea Luminiţa Gheorghe a încălcat regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţilor din învăţământul preuniversitar, precum şi codul de etică al profesorului.

Pentru aceste abateri, dascălul a fost sancţionat cu diminuarea salariului de bază cu 10%, pe o perioadă de 3 luni. În paralel, Parchetul a trimis-o în judecată pe Luminiţa Gheorghe pentru purtare abuzivă.

 

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Învățătoare acuzată că îi terorizează pe copii. Părinte: ”Îi zice măgar și fluture de pădure”
Învățătoare acuzată că îi terorizează pe copii. Părinte: ”Îi zice măgar și fluture de pădure”

Situaţie-limită în satul Piatra Fântânele din Bistriţa-Năsăud. De două săptămâni, 16 copii din clasele primare refuză să mai meargă la şcoala pentru că, spun ei, sunt agresaţi de învăţătoare.

Recomandări
Rusia a pus capăt acordului militar încheiat cu România în 1994
Rusia a pus capăt acordului militar încheiat cu România în 1994

Federația Rusă a pus capăt acordurile militare bilaterale încheiate în anii 90 cu 11 țări, printre care și cel încheiat cu România în martie 1994. Au fost, de asemenea, reziliate acordurile parafate cu state precum Germania, Marea Britanie și Polonia.

 

Anunțul președintelui Nicușor Dan despre scandalul din justiție: ”Am primit de la magistrați sute de pagini”
Anunțul președintelui Nicușor Dan despre scandalul din justiție: ”Am primit de la magistrați sute de pagini”

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat, sâmbătă, că a primit de la magistrați sute de pagini de materiale ”relevante” despre problemele din justiție.  

Un fost prinț apare într-o fotografie controversată în dosarele Epstein. Documentele publicate stârnesc reacții dure
Un fost prinț apare într-o fotografie controversată în dosarele Epstein. Documentele publicate stârnesc reacții dure

Andrew Mountbatten-Windsor pare să fie surprins într-o fotografie întins peste picioarele a cinci persoane, cu capul aproape de poala unei femei, în cel mai recent set de documente publicate în legătură cu pedofilul Jeffrey Epstein.