De cine se tem cel mai tare spaniolii. Anuntul facut inainte de cea mai spectaculoasa optime de finala de la UEFA EURO 2016

×
Publicitate

Meciul care defineste cea mai glorioasa perioada din istoria Spaniei, cel cu Italia, se rejoaca luni seara la 7, in optimi. Campionii Europei vor intalni echipa noului BBC - Barzagli, Bonucci, Chiellini.

Finala din optimi va fi pe Stade de France, unde Romania a deschis Euro.  In 2008, inainte sa castige titlul european, spaniolul Fernando Torres le-a spus colegilor sai: Acesta este marele nostru meci, referindu-se la partida cu Italia, pe care au eliminat-o dupa 0-0, dupa prelungiri. In 2012, la Campionatul European, Spania a invins Italia, cu 4-0. Italienii, insa, sunt foarte convinsi ca Spania de astazi nu mai este cea de acum patru ani. Nu mai este acea "invincibila armada".

Pique, aparatorul spaniolilor, intrebat chiar inainte de meciul cu Croatia, de care formatie se teme cel mai mult, a spus: "In primul rand, de Italia", nestiind ca va ajunge sa joace cu Italia inca din aceasta faza.

Italia-Spania este cea mai spectaculoasa optime de finala de la acest Campionat European. Meciul va incepe luni, la ora 19:00 si va fi transmis in direct de PRO TV.

Romania n-a pierdut nici cu Italia, si nici cu Spania, in ultimul an. Romania e acasa, iar Italia si Spania se bat pentru un loc in sferturi la Euro.


 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Fotbalistul de top care și-a ucis iubita și a dat-o de mâncare la câini a fost prins
GALERIE FOTO Fotbalistul de top care și-a ucis iubita și a dat-o de mâncare la câini a fost prins
Citește și...
Deschamps, Lloris si Sagna, adusi cu elicopterul la conferinta de presa de pe Stade de France

Francezii sunt tratati ca niste regi inainte sa devina regii Europei. Azi au fost adusi cu elicopterul la conferinta de presa.

Eliminat de la UEFA EURO 2016, capitanul Spaniei, Sergio Ramos, a plecat in vacanta in Croatia. Cum s-a filmat sub apa

Spania mai e campioana pana duminica, la 22:00, cand noua regina se va alege intre Franta si Portugalia, in direct la PRO TV. Spaniolii au fost scufundati la Euro.

Incidente la Paris dupa calificarea Frantei in finala UEFA EURO 2016. E al 3-lea suporter care moare la acest turneu

Francezii au exagerat cu sarbatoarea dupa calificarea in finala si un om a murit  joi noapte.

Recomandări
Miliarde de euro, în joc. Bolojan, semnal de alarmă despre proiectele PNRR: ”Au fost convocați toți primarii luni dimineață”

Premierul interimar Ilie Bolojan a tras un semnal de alarmă, sâmbătă, anunțând că România se află în plină negociere cu Bruxellesul pentru a nu pierde miliarde de euro din fonduri europene. Astfel, deciziile luate în zilele următoare vor fi decisive.

Cannes 2026. Filmul "Fjord", regizat de Cristian Mungiu, a câştigat pentru a doua oară marele premiu Palme d'Or

Filmul "Fjord", regizat de cineastul român Cristian Mungiu, a câştigat trofeul Palme d'Or la cea de-a 79-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes 2026.

Surse Washington Times: SUA și Iranul vor anunța un acord de pace în următoarele 24 de ore, care va pune capăt luptelor

Statele Unite și Iranul ar putea anunța în următoarele ore încheierea unui acord de pace, menit să pună capăt luptelor pe toate fronturile, a declarat pentru The Washington Times o sursă apropiată negocierilor.