Vremea azi, 30 aprilie. Se încălzește și temperaturile se apropie de normal. Soare și atmosferă plăcută în prima parte din zi

×
Publicitate

Duminică se încălzește și temperaturile se apropie de normal. Avem soare și atmosferă plăcută în prima parte a zilei, și câteva ploi trecătoare mai târziu.

Vântul are unele intensificări, iar maximele pornesc de la 14 grade în Delta Dunării și ajung la 22-23 de grade în ținuturile sudice.

În Dobrogea și Bărăgan se anunță o zi destul de frumoasă, în special în Bărăgan. În Dobrogea vor fi unele înnorări și cresc șansele de ploaie, iar în Deltă se vor înregistra cele mai mici temperaturi din țară, de 14 grade. În schimb, în Bărăgan, maximele ating 20 de grade.

Mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei, temperaturile cresc puțin și ajung la 19 grade. Din când în când se înnorează, iar în zonele de deal și de munte o să vină o aversă, două.

În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina prindem vreme schimbătoare, cu înnorări și un vânt destul de insistent. Se încălzește ușor și maximele ating 18 grade.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș, norii se înmulțesc treptat, iar după-amiază apar câteva averse, posibil însoțite de tunete și fulgere. Se face puțin mai cald decât sâmbătă și temperaturile urcă până la 19 grade.

În ținuturile vestice găsim tot atmosferă schimbătoare. Ploile apar trecător, în a doua parte a zilei, și pot fi însoțite de fenomene electrice. Și pe-aici se mai încălzește și vor fi zone în care se ating 22-23 de grade.

În Transilvania este frig la începutul zilei, mai ales în depresiuni. Amosfera se încălzește după prânz, când se ating 19 grade, în vestul provinciei. În zonele de munte vin câteva reprize de ploi slabe, iar pe creste s-ar putea să mai cadă puțină lapoviță.

În Oltenia, ziua începe cu soare. Treptat, se adună norii, iar după prânz o să ploua puțin, îndeosebi în zonele de deal și de munte. S-ar putea să fie și tunete, și fulgere, iar temperaturile, în creștere față de sâmbătă, ating 21 de grade.

Cam la fel va fi vremea și în ținuturile sudice: soare în prima parte a zilei, înnorări și averse locale, mai târziu. Maximele ajung la 21-22 de grade, valori normale pentru această perioadă.

Vremea în București

În București se încălzește și ajungem la un regim termic potrivit pentru final de aprilie. Se vor înregistra 21 de grade la amiază, dar pe seară și la noapte se înnorează, și cresc șansele de ploaie. Minimele, în creștere față de noaptea trecută, ating 9 grade în centru și 6 grade la marginea orașului.

Vremea la munte

Și la munte se face puțin mai cald. Avem vreme bună în prima parte a zilei. Apoi, norii se înmulțesc și o să vină câteva ploi trecătoare, posibil însoțite de fenomene electrice. În zona montană înaltă mai sunt ceva condiții de lapoviță.

Vremea la mare

Temperaturile cresc și la malul mării, pe unde se ating 17 grade. Se anunță o zi frumoasă, cu soare, dar pe alocuri vor fi unele înnorări și e posibil să apară o aversă, două.

Articol recomandat de sport.ro
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Citește și...
Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni. Când se mai încălzește vremea în țară

Prognoza ANM pentru 4 mai – 1 iunie 2026. Temperaturi apropiate de normal și precipitații variabile, cu intervale mai secetoase la început și final de lună și episoade mai ploioase local în nord-vest.

Vremea azi, 1 Mai 2026. Ploi, ninsori la munte și temperaturi sub normalul perioadei. Când se mai încălzește

Prima zi de mai aduce vreme neobișnuit de rece, câțiva stropi de ploaie în sud și în ținuturile estice; un pic de lapoviță și ninsoare în zonele înalte de munte.

Vremea azi, 30 aprilie 2026. Ploi, lapoviță și ninsori în mai multe zone ale țării

Joi se răcește, iar în sud, în est și în centru se face mult mai frig decât ar trebui. Pe aici vin alte ploi, iar la munte și în estul Transilvaniei acestea se transformă în lapoviță și ninsoare.

Recomandări
Donald Trump a dezvăluit negocieri secrete cu Iranul, iar Teheranul a transmis un mesaj dur privind programul nuclear

Donald Trump a transmis că negocierile cu Iranul continuă, în spatele ușilor închise, și că, în afară de el, puțini oficiali din administrație cunosc conținutul discuțiilor.

MApN: Noi atacuri ale Rusiei în Ucraina, în apropierea graniţei fluviale cu România. Mesaj RO-Alert, emis în Tulcea

În dimineața zilei de vineri, 1 mai, Federația Rusă a atacat  obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România, anunță Ministerul Apărării.

Petrecerile de 1 Mai au început în Vama Veche, dar frigul i-a gonit pe turiști de pe plajă către cluburi și terase încălzite

S-a furat startul petrecerilor de 1 Mai, joi noapte, în Vama Veche. Vremea e mai degrabă de iarnă, așa că tradiționalele întâlniri pe plajă, cu chitara, nu au mai avut loc.