Vremea azi, 27 noiembrie. Vremea se răcește simțitor. În București maximele nu vor depăși 8 grade Celsius.

×
Publicitate

Aztazi cerul va fi acoperit de nori în cea mai mare parte a tării. Doar prin vest şi nord-vest mai zărim soarele. Pe la câmpie este posibil să picure puțin, la munte va fulgui trecător, iar în zonele de deal s-ar putea să cadă lapoviță.

Maximele pleacă de la 3 grade în depresiuni și se opresc pe la 8...9 grade în sud-estul României.

Vremea în România

Începem cu Dobrogea şi Bărăganul. Pe aici găsim vreme închisă, dimineața e posibil să fie puțina ceață și vântul devine mai insistent. Temperaturile vor fi comparabile cu cele înregistrate ieri.

Şi mai sus, în Moldova sudica şi în nordul Munteniei, cerul rămâne înnorat toată ziua, însa ploile pot să apară doar izolat. Maximele termice cresc ușor şi se opresc pe la 7-8 grade, valori normale pentru această dată.


În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina atmosfera se menține închisa, e posibil să picure trecător, iar în zonele joase avem ceață în orele dimineții. După prânz se ating cel mult 6 grade.

În nordul Transilvaniei și prin Maramureș găsim vreme mai bună, apare puțin și soarele, însa acum dimineața sunt condiții de ceață.

În zonele de munte s-ar putea să fulguiască puțin.

În ținuturile vestice, acum dimineața este ceață din loc în loc, dar mai târziu după ce risipește ceața. Vedem și soarele.
Maximele termice vor ajunge până la 7 grade Celsius.

În zona Transilvaniei va fi ceață în primele ore ale zilei, apoi înnorările persistă și izolat vin precipitații sub forma de ploaie şi lapoviță, iar la munte e posibil să fulguiască puțin.
Temperaturile vor fi comparabile cu cele de ieri.

În Oltenia ne aşteaptă o zi cu mulţi nori, poate și câteva ploi slabe, iar acum dimineața mai sunt condiții de ceață. Maximele termice scad cu 3-4 grade față de ieri și la amiază se ating cel mult 8 grade.

Și în ținuturile sudice avem înnorări persistente și poate câțiva stropi de ploaie.
Este și ceață la începutul zilei, iar maximele urcă până la 8 grade la Ploiești

Vremea în București

În București astăzi se mai răceşte puțin. Maximă se oprește pe la 8 grade, o valoare normală pentru data din calendar. Se adună norii, iar la noapte e posibil să picure trecător.

Începem săptămâna cu vreme cam mohorâtă şi cel mult 6 grade pe la amiază. Din când în când mai vin câteva ploi slabe şi vântul va fi mai activ.

Ziua de Marţi ne-aduce vreme închisă, ploi temporare şi în jur de 6 grade pe la prânz. Vântul va crește treptat în intensitate

Miercuri norii vor fi numeroşi și o să plouă trecător sau va fi puțină burniță. Temperatura maximă se oprește pe la 7 grade şi vântul va atinge viteze de 40...45 km/h. În noaptea de miercuri spre joi vor fi condiții de ceață, iar minima va ajunge pe la 1...2 grade.

Vremea la munte

La munte, atmosferă va fi închisă și o să ningă slab în Carpații Orientali şi Meridionali. În rest, apare puțin și soarele, iar dimineața și noaptea, pe văi va fi ceață. Temperaturile din stațiuni rămân scăzute.

Luni, vremea va fi schimbătoare, va ninge temporar, iar vântul va sufla mai tare în Munţii Banatului şi în vestul Carpaţilor Meridionali.

Marţi vremea va fi închisă în masivele sudice şi în cele estice, pe unde va ninge local. În rest apare puţin şi soarele iar în noaptea de Marţi spre Miercuri, va ninge în Munţii Apuseni. Pe vai şi în depresiuni va fi ceata, iar în aceste condiţii vizibilitatea va fi scăzută.

Miercuri se anunţa vreme frumoasă în Munţii Apuseni. În rest o să ningă, mai ales în vestul Carpaţilor Meridionali, iar la altitudini mari vântul va viscoli sau va spulbera trecãtor zãpada.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Vremea astăzi, 26 noiembrie. În ce zone din România vom avea soare

Ziua de sâmbătă ne-aduce vreme bună, soare, câțiva nori de ploaie în nordul şi centrul ţării şi condiţii de fulguială în zonele de munte.

Cum va fi vremea în minivacanța de 1 decembrie. Prognoza pe două săptămâni, pentru fiecare regiune în parte

Temperatura aerului și precipitațiile au fost estimate de meteorologi pentru intervalul 21 noiembrie - 4 decembrie.

Cum va fi vremea de Crăciun. Prognoza extinsă arată valori medii pentru temperaturi și precipitații

Vremea de Crăciun se anunță una tipică pentru această perioadă a anului. Prognoza extinsă pe o lună a meteorologilor nu evidențiază fenomene ieșite din comun, dar este prea devreme să știm dacă va ninge sau nu.

Recomandări
Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.