Vremea azi, 2 noiembrie. Continuă să se răcească în sud şi în sud-est, pe unde vor fi înnorări şi o să plouă

×
Publicitate

Joi continuă să se răcească în sud şi în sud-est, pe unde vor fi înnorări şi o să plouă. În rest temperaturile cresc uşor, iar în cea mai mare parte a ţării va fi mai cald decât ar trebui.

Maximele pleacă de la 12 grade în depresiuni şi ajung la 20 de grade în Banat.

Vremea în fiecare regiune

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune şi începem cu Dobrogea şi cu Bărăganul. Pe aici temperaturile scad, însă vremea rămâne caldă pentru început de noiembrie şi se vor atinge 19 grade.

Avem înnorări în cea mai mare parte a zilei şi apar şi nişte ploi locale.

Mai sus, în Moldova sudică şi în nordul Munteniei avem vreme schimbătoare cu scurte momente însorite şi câteva reprize de ploaie. Se răceşte şi vor fi cel mult 18 grade - dar şi acestea sunt valori peste mediile perioadei.

În jumătatea nordică a Moldovei şi în Bucovina domină atmosfera însorită, iar maximele se opresc la 16 grade. Vântul are unele intensificări şi atinge viteze mai mari după lăsarea nopţii.

Vreme frumoasă găsim şi în nordul Transilvaniei şi în Maramureş, pe unde se încălzeşte puţin şi se vor atinge 17 grade. Nu vorbim despre ploi şi nici vântul NU pune probleme.

Temperaturile cresc şi în ţinuturile vestice, iar în Banat se vor înregistra 20 de grade. Norii apar destul de rar, dar spre seară şi la noapte se porneşte vântul.

În Transilvania avem o dimineaţă rece în depresiuni, pe unde minimele au coborât sub pragul îngheţului. Sunt şi ceva condiţii de ceaţă la începutul zilei, dar apoi se arată soarele. Maximele rămân la valori similare cu cele de miercuri, iar pe partea vestică, pe la Albă Iulia, ajung la 17 grade. În zona Meridionalilor se adună câţiva nori de ploaie.

În Oltenia norii se înmulţesc şi s-ar putea să vină şi o ploaie de scurtă durată. Temperaturile scad faţă de miercuri, însă vremea rămâne caldă şi se vor înregistra tot 17 grade, pe la Râmnicu Vâlcea.

Şi în sudul ţării avem o scădere de temperatură, însă tot va fi mai cald decât ar trebui: după prânz, în Lunca Dunării termometrele vor indica 18...19 grade. Vedem puţin soarele printre nori şi o să vină câteva reprize de ploaie.

Vremea în Bucureşti

În Bucureşti avem tot vreme schimbătoare, înnorări, poate şi o ploaie slabă după orele amiezii. Maxima, în scădere faţă de miercuri, se opreşte la 18 grade. Peste noapte temperaturile coboară până la 9 grade în centrul oraşului şi 6 grade la periferie, iar spre dimineaţă e posibil să se lase ceaţă.

Vremea la Munte

În schimb, la munte se mai încălzeşte puţin. Ploile apar trecător în Meridionali şi în Carpaţii de Curbura. În rest avem o zi destul de însorită. Dimineaţa sunt condiţii de ceaţă pe vai şi în depresiuni, iar la noapte se porneşte din nou vântul.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
Unde plouă de minivacanța de 1 Mai 2026. Prognoza meteo pe regiuni pentru weekend-ul de Ziua Muncii

Minivacanța de 1 Mai vine anul acesta cu o vreme schimbătoare în majoritatea regiunilor din țară, potrivit estimărilor ANM. 

Cum va fi vremea în București în minivacanța de 1 Mai 2026. Ce spun meteorologii despre ploi și activitățile în aer liber

Vremea în București de 1 Mai 2026 va fi deosebit de rece și ploioasă. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o prognoză specială pentru Capitală, valabilă în perioada 29 aprilie – 2 mai 2026. 

Vremea azi, 29 aprilie. Temperaturile scad brusc în toată țara și ploile își fac apariția în mai multe regiuni

Miercuri se răcește simțitor în cea mai mare parte a țării. Maximele pornesc de la 10 grade în nordul Moldovei și în estul Transilvaniei și ajung la 19, poate 20 de grade în sudul Banatului.

Recomandări
Negocieri înaintea moțiunii. Strategia lui Ilie Bolojan ca să atragă parlamentari de partea sa

Ilie Bolojan a recunoscut că au loc negocieri în Parlament înainte de moțiunea de cenzură și a explicat că va discuta cu orice parlamentar cu „o atitudine responsabilă”.

UE se adaptează la criza energetică: a redus limitările la ajutoare de stat. Marii beneficiari: agricultura și industria

CE relaxează temporar regulile privind ajutoarele de stat. Asta înseamnă că guvernele vor putea da mai ușor bani firmelor lovite de scumpirea combustibilului, a îngrășămintelor și a energiei electrice, ca urmare a crizei din Orientul Mijlociu.

Demisii în bloc în administrație. Oamenii puși de PSD au plecat cu gândul că se vor întoarce „peste două săptămâni”

În timp ce Sorin Grindeanu este într-o vizită oficială la Paris, 91 de oameni numiți de PSD au plecat din aparatul administrativ.