Cod portocaliu de averse torenţiale în localităţi din judeţele Bacău şi Iaşi, luni seara

62475244
Shutterstock

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenţionare nowcasting Cod portocaliu de averse torenţiale, valabilă în ora următoare pentru mai multe localităţi din judeţele Bacău şi Iaşi.

Potrivit ANM, până la ora 21:30, în Comăneşti, Dărmăneşti, Dofteana, Bereşti-Tazlău, Slănic-Moldova, Berzunţi, Sănduleni (judeţul Bacău) şi Iaşi, Tomeşti, Holboca, Ciurea, Miroslava, Popricani, Vlădeni, Valea Lupului, Ungheni, Victoria, Probota, Ţigănăşi, Rediu, Trifeşti, Bârnova, Golăieşti, Movileni, Aroneanu, Roşcani (judeţul Iaşi), se vor semnala averse torenţiale care vor acumula 25...40 l/mp, frecvente descărcări electrice, vijelie (50...70 km/h) şi grindină (2-4 cm).

Avertizările de fenomene periculoase imediate se emit pentru o perioadă de maximum 6 ore.

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Cum va fi vremea în noaptea de Înviere 2026. Anunțul meteorologilor

Vremea din noaptea de Înviere 2026 va fi caracterizată temperaturi scăzute și de o ușoară instabilitate atmosferică în anumite regiuni ale țării, potrivit estimărilor emise de meteorologi. 

Vremea azi, 11 aprilie. Vreme mohorâtă în mare parte din țară. Unde vor fi peste 14 grade

Sâmbătă avem o zi cam mohorâtă, cu temperaturi în scădere în sudul țării și un vânt destul de activ în jumătatea estică. O să plouă puțin în sud și în est, iar în zonele montane înalte o să fie lapoviță și ninsoare.

Meteorologii ANM au actualizat prognoza de Paște. Zonele unde sunt așteptate ninsori

Pentru noaptea de înviere avem nevoie de haine groase. O avertizare meteo anunță vineri noapte temperaturi de minus 5 grade pe la munte și în depresiuni, pe unde e posibil să ningă.

Recomandări
Discuțiile SUA-Iran continuă după două runde la Islamabad. Strâmtoarea Ormuz rămâne un obstacol în calea unui acord

Negocierile între SUA și Iran de la Islamabad, primele față în față, de la izbucnirea revoluției islamice, din 1979, ar putea continua până târziu în noapte și chiar să se prelungească și duminică, a declarat o sursă pakistaneză pentru CNN.

Românii au umplut stațiunile din Bulgaria, de Paște. „În România nu găsești așa ceva”

Peste 25.000 de români au bătut drumul până în Bulgaria pentru mirosul de mare și mesele pline. Spun că acolo găsesc prețuri și servicii mai bune decât în țară.

Poveștile călugărilor de la Mănăstirea Sihla. „Acolo îl simţi pe Dumnezeu. Nu afară”

Învierea Domnului este temelia credinței creștine, iar Paștele cea mai importantă dintre sărbătorile de peste an. ProTV transmite în această seară slujba de înviere de la Mănăstirea Antim.