Unele pensiuni de pe Clisura Dunării sunt deja pe jumătate rezervate de Revelion. Ce oferte sunt

×
Publicitate

Ne bucurăm de o toamna prietenoasă, aşa că sute de turişti care au avut inspiraţie şi-au petrecut sfârşitul de săptămâna pe Clisura Dunării. 

Pentru proprietarii de pensiuni valul de oaspeţi a venit ca un bonus la finalul unui sezon extrem de aglomerat.

Nu mai au însă mult timp de respiro. Lumea îi caută deja pentru sărbători.

Proprietarii pensiunilor de pe Clisura Dunării se pregătesc deja pentru sărbătorile de iarnă. Iar turiştii care au mai sărbătorit aici Crăciunul sau Revelionul ştiu că e bine să-ţi faci rezervare din timp.

La o astfel de pensiune, spre exemplu, un sejur de 3 nopţi, cu mic dejun şi masă festivă costă între 500 şi 700 de lei pentru o persoană.

Violeta Forlafu, reprezentant pensiune: "Avem clienţi care din vară ne-au cerut oferte de sărbători, deja pot să spun că o parte din pensiune e deja rezervată.”

Cei care vor să petrecă doar între prieteni pot închiria în întregime pensiunile mai mici. O vilă costă cam 1000 de lei pe noapte.

Eugenia Vlăduţ, proprietar pensiune: Avem încălzire pe lemne, centrală şi mai oferim şi câte ceva din partea casei, nu e numai cazare".

Dar...cum până la iarnă mai e, turiştii se bucură de vremea prietenoasă din mijloc de octombrie.

Turist: "Fără îndoială este peisajul fantastic, bucătăria este deosebită şi, mai mult, croazierele pe Dunăre care de asemenea sunt unice.”

Turist: "O parte suntem turişti din ţară, o parte din străinătate şi am venit să vedem tocmai frumuseţea Dunării... e unul din cele mai frumoase locuri pe care le-am vizitat şi am vizitat multe locuri..."

Dacă de sărbători nu o să fie extrem de frig, doritorii vor putea să facă inclusiv drumeţii pe munte.

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
Spectacol impresionant de lumina la Praga. Surprizele de care vor avea parte turiştii

Dacă v-ați plănuit o excursie la Praga în acest weekend, ati ales momentul potrivit. Capitala Cehiei este superbă oricum, dar zilele acestea o puteţi vedea şi altfel, prin ochii unor artişti care au pregătit spectacole de lumină.

Hotelierii de pe litoral, care au investit zeci de mii de euro în centre spa, culeg toamna roadele

Hotelierii de pe litoral, care au investit zeci de mii de euro în centre spa, culeg toamna roadele. Gradul de ocupare este de 75% pentru că oferă pachete cu masă, cazare şi acces nelimitat la spa.

Vacanțele early booking pentru 2018 au fost deja lansate. Prețurile sunt de 3 ori mai mici

Dacă v-aţi planificat concediul pentru anul viitor, acum este momentul să vă cumpăraţi o vacanţă redusă şi cu 70%. Hotelierii de pe litoralul nostru au lansat deja programul early booking, iar vânzările sunt peste aşteptări.

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Șeful Cancelariei premierului: Ne confruntăm cu cel mai scăzut nivel al Dunării din istoria măsurătorilor

Dunărea are în prezent cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor, a transmis, joi, şeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.