Cat de sigura este vacanta ta. Harta destinatiilor cu cel mai mare risc de atentate teroriste

61686761

Spania se numara printre destinatiile de vacanta cu risc mare de atentate teroriste. Jurnalistii de la express.co.uk au publicat o harta cu zonele care prezinta cel mai mare risc din Europa.
 

Coasta mediteraneana are numeroase zone periculoase, care sunt frecvent vizitate de turisti care provin atat din Europa, cat si din Africa, arata sursa citata.

Sambata, Ministerul de Externe a ridicat nivelul de alerta pentru Tunisia, sfatuind oamenii sa nu calatoreasca in regiunile sudice si vestice, in urma atacului terorist soldat cu 37 de morti, pe plaja din Sousse.

Franta, care a fost si ea vizata de o decapitare inspirata de practicile Statului Islamic, are deja un nivel ridicat de alerta terorista inca de acum 6 luni, de la atacul asupra redactiei publicatiei Charlie Hebdo.

La inceputul lunii, Spania, care este vizitata in fiecare an de zeci de milioane de turisti, pentru destinatiile insorite cum ar fi Ibiza, Mallorca, Barcelona sau Costa Del Sol. Toate aceste regiuni au fost incadrate de Guvernul Britanic intr-o lista de destinatii cu risc ridicat de atentate.

Nivelul de alerta antiterorista a fost ridicat in urma cu doua zile in Spania, de la 'patru' la 'cinci', a anuntat ministrul de interne spaniol Jorge Fernandez Diaz, dupa valul de atentate care a avut loc vineri in Franta, Tunisia, Kuweit si Somalia.

"In mod provizoriu, a fost decisa activarea nivelului patru din cinci, un nivel crescut", a declarat Jorge Fernandez Diaz, evocand 'proximitatea' locurilor in care au fost comise aceste atentate si a aniversarii de la proclamarea califatului de catre gruparea Statul Islamic.

Decizia a fost luata, de asemenea, tinand cont de informatiile detinute de serviciile specializate, informatii pe care ministrul spaniol nu a dorit sa le detalieze.

De asemenea, pe harta regiunilor cu risc mare de atentate se numara si Grecia, Italia sau Maroc. La extrema cealalta, un risc scazut de atacuri a fost identificat in Croatia, Bulgaria sau Portugalia.

atentate
Articol recomandat de sport.ro
FOTO Sărbătoare la FCSB! Tricolorul va fugi după România - Țara Galilor direct la nunta sa cu o senzuală brunetă
FOTO Sărbătoare la FCSB! Tricolorul va fugi după România - Țara Galilor direct la nunta sa cu o senzuală brunetă
Citește și...
Insula din Grecia cunoscută drept „paradisul turcoaz din Marea Egee”. Puțini știu despre plajele de aici

Situată în nord-vestul Mării Egee, Skiathos este una dintre cele mai pitorești și mai verzi insule grecești.

Primul oraș din Grecia desemnat „Oraș al Gastronomiei” de către UNESCO. Este faimos pentru iaurtul grecesc

Thessaloniki a devenit cu mândrie primul oraș din Grecia care se alătură Rețelei UNESCO a Gastronomiei, fiind recunoscut pentru tradițiile sale culinare bogate, comunitatea gastronomică activă și specialitățile locale apreciate. 

Plaje din Grecia aproape de România. În ce stațiuni ajungi cel mai repede cu mașina

Dacă vrei să mergi în vacanță în Grecia sau pur și simplu ai chef de o escapadă de weekend, poți alege câteva plaje din Grecia aproape de România. Există câteva stațiuni în care ajungi rapid cu mașina.  

Recomandări
Nicuşor Dan: „Prima opţiune a fost a unui guvern politic, numai că niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate”

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că prima opțiune a fost a unui guvern politic, numai că niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată, iar Eugen Tomac a fost opțiunea cea mai bună.

Filmul exploziei dronei de la Constanța. Pericolul a fost imens: în apropiere se aflau mai multe terminale petroliere

România a fost din nou în alertă după ce o dronă maritimă ucraineană a explodat în Dana 78 a Portului Constanța.

Explozia din Portul Constanța ridică semne de întrebare. General: „Armata rusă a copiat semnalul de navigație, l-a transmis”

Drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a pierdut legătura cu operatorii ucraineni - a confirmat Marina Ucraineană.