„Fiii ploii” fac spectacol! Poli a batut cu 5-0 in deplasare pe FC Maramures Baia Mare

axente

Timişorenii au aflat că nu vor primi bani nici de primărie. Jucătorii lui Velcea şi-au respectat, însă, meseria, şi au câştigat împotriva echipei lui Romulus Buia.

Jucătorii lui Poli Timişoara dau în continuare dovadă de caracter. Joacă pe burta goală, dar îşi respectă meseria şi nu s-au dat la o parte în faţa lui FC Maramureş Baia Mare.

Cu doar câteva minute înainte de startul meciului de ieri, consilierii locali din Timişoara au votat împotriva premierii fotbaliştilor. Propunerea viceprimarului Adrian Orza era ca fiecare jucător de la prima echipă să primească 10.000 de lei. Ar fi fost o consolare pentru ei, în condiţiile în care au restanţe de patru luni şi obiectivul de promovare nu mai există şi asta nu din motive sportive.

Şi-au umilit fostul idol

Jucătorii lui Velcea au câştigat lejer meciul jucat în deplasare, cu echipa antrenată de fostul timişorean Romulus Buia. În prima repriză s-au înregistrat două goluri ale bănăţenilor (Mera, în minutul 9 şi Ricketts, în minutul 31), dar şi două eliminări în contul gazdelor. Urs şi Duruş au văzut cartonaşul roşu.
După pauză, Poparadu a făcut 3-0, în minutul 50, reuşind astfel să marcheze primul său gol de când joacă la echipa mare a lui Poli. Scutaru a dat un gol din foarfecă, în minutul 65, dar a fost eliminat în minutul 85, după ce a văzut al doilea cartonaş galben. Chiar şi aşa, băimărenii nu au scăpat cu patru goluri. Mircea Axente a marcat pentru 5-0 în ultimul minut.
Poli a jucat în următoarea formulă: Kirev – Mera (’70 A. Popa), Scutaru, F. Ilie, F. Sandu – Chiş, Poparadu, Dobricean (’65 Fuchs), Pătraş – Ricketts (’54 Cârstea), Axente.

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

Astăzi, alb-violeții joacă în deplasare, de la ora 17, cu echipa antrenată de Romulus Buia. Cu doar două ore înainte de meci, la primărie va începe ședința de plen în care se va supune la vot premierea fotbaliștilor Politehnicii.

Ursula von der Leyen avertizează: Putin îşi concentrează atacurile hibride asupra Finlandei, prin trimiterea de migranţi

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat vineri că Rusia îşi concentrează atacurile sale hibride asupra Finlandei, prin trimiterea de migranţi, informează AFP.

Trei dintre avioanele de luptă F-16 cumpărate de MApN din Norvegia au ajuns în România. GALERIE FOTO

Ministerul Apărării Naţionale anunţă că vineri trei aeronave F-16 Fighting Falcon achiziţionate de România de la Regatul Norvegiei au aterizat în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu", de la Câmpia Turzii, în vederea dotării Escadrilei 48 Vânătoare.

Reacţii prudente ale oficialilor politici, după exploziile de la Isfahan în conflictul Israel-Iran

Oficiali politici îndeamnă în primele reacţii - foarte pruente - după riposta Israelului în Iran, la ”evitarea unei escaladări”, relatează AFP.