La temperaturi de aproape 30 de grade Celsius, Colterm decide sa intrerupa furnizarea caldurii

60157007

 Temperaturile ridicate din ultima perioada ne duc cu gandul la zilele calduroase de primavara. Totusi, timisoreni care sunt abonati la reteaua de termoficare inca au caldura in calorifere.

 Acest lucru se va schimba insa de maine, cand Compania de Termoficare Colterm va intrerupe furnizarea agentului termic pentru incalzire.

Astfel, de vineri, 26 aprilie, caloriferele racordate la sistemul centralizat se vor raci. Potrivit companiei, decizia a fost luata datorita conditiilor meteo din aceasta perioada.

La Timisoara, temperaturile din ultimele zile au depasit cu mult peste 20 de grade Celsius, iar in urmatoarea perioada meteorologii au anuntat vreme si mai calduroasa cu maxime de pana la 30 de grade Celsius.

 

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Adio taxa pentru turnuletele palatelor tiganesti. Nicolae Robu: "Nu avem prevederi in codul fiscal"

 Taxa inedita pe care primarul Timisoarei a anuntat-o in urma cu o jumatate de an a devenit istorie, inainte de a deveni realitate. Aceasta nu poate fi aplicata pentru ca in codul fiscal nu exista nicio prevedere prin care ar putea fi introdusa.

Programul de circulatie al trenurilor de 1 Mai si de Paste. Ce garnituri vor fi anulate

 CFR Calatori Timisoara informeaza cetatenii ca, in perioada 1-6 mai, cand traficul de calatori este diminuat, vor fi anulate unele trenuri de rang superior precum InterCity, InterRegio sau Regio.

Zeci de filme vor fi proiectate la Timisoara in cadrul Festivalului Timishort. Vezi programul

 Astazi debuteaza festivalul de film Timishort care a ajuns la a cincea editie. Acesta se va desfasura la Timisoara pana in 28 aprilie. La fel ca in anii trecuti, cinefilii pot viziona filme in premiera, reunite in mai multe sectiuni.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.