Paraguay s-a calificat in sferturile Cupei Mondiale

Ultimul update: Vineri 27 Aprilie 2012 09:19
Data publicarii: Marti 29 Iunie 2010 00:00
Paraguay-Japonia

Paraguayul a invins Japonia, la Pretoria, cu scorul de 5-3 (0-0), in urma executarii loviturilor de departajare.

Paraguay a transformat toate cele cinci lovituri de departajare prin Barreto, L. Barrios, Riveros, Valdez si Cardozo.

Pentru Japonia, loviturile de pedepsa au fost marcate de Endo, Hasebe si Honda, autorul singurului penalti ratat fiind Komano.

Paraguay: 1. J. Villar - 6. Bonet, 14. Da Silva, 21. Alcaraz, 3. R. Morel - 13. Vera, 20. Ortigoza (8. E. Barreto '75), 16. Riveros - 9. Santa Cruz (7. Cardozo '94), 19. L. Barrios, 10. E. Benitez (18. H. Valdez '60).

Antrenor: Gerardo Martino.

Japonia: 21. Kawashima - 3. Komano, 22. Nakazawa, 4. Tulio, 5. Nagatomo - 2. Abe (14. K. Nakamura '84) - 17. Hasebe, 8. Matsui (9. Okazaki '65), 7. Endo, 16. Okubo (11. Tamada '106) - 18. Honda.

Antrenor: Takeshi Okada.

Cartonase galbene: Riveiros '118 / Matsui ('58), Nagatomo ('72), Honda ('90+3), Endo ('113).

Jucatorul meciului a fost desemnat atacantul japonez Keisuke Honda.

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Belgia, cu Frank De Bleeckere la centru, ajutat de asistentii Peter Hermans si Walter Vromans. Rezerva de arbitru a fost Peter O'Leary (Noua Zeelanda).

Paraguay - Japonia este primul meci de la Cupa Mondiala din Africa de Sud care s-a decis dupa prelungiri si executarea loviturilor de departajare.

In prelungiri, dupa 1-1 in timpul regulamentar de joc, s-a mai ajuns si in partida din optimi dintre Ghana - SUA, insa reprezentativa africana a marcat prin Gyan golul victoriei in minutul 93. In sferturi de finala, sambata, Paraguay va intalni castigatoarea din meciul Spania - Portugalia.

Paraguay-Japonia Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Mediafax

Prezicerile caracatitei clarvazatoare: Germania bate Argentina in sferturi
Cupa Mondiala naste pasiuni periculoase! Doi barbati impuscati dupa un meci
In Africa de Sud hotelurile sunt pazite cu pusca, insa exista autostrazi!
Simona Halep
Simona Halep, desemnată în premieră campioană mondială de ITF
Prima reacție a Cristinei Neagu, după accidentarea din timpul meciului cu Ungaria
Primele declarații după accidentarea Cristinei Neagu: “Mă doare foarte tare”
Handbal România - Ungaria, 29-31. Fetele s-au calificat în semifinale
Anunțul făcut de Lucian Bute pe rețelele de socializare, în această dimineață
Simona Halep, în finala pentru lovitura anului
cristina neagu
Victorie dramatică pentru România în fața Spaniei, la Campionatul European de handbal
Campionatul European de Handbal Feminin, România - Olanda, 24 - 29. Desfășurarea partidei
Cristian Pletea, medaliat cu bronz la CM de juniori, la tenis de masă
Victorie fantastică la Campionatul European de Handbal pentru România.Româncele au șanse la aur
Cristina Neagu, mesaj impresionant în meciul România – Norvegia. Româncele au învins detașat campioana Europei
Naționala de handbal a României a învins Norvegia cu 31-23, la EURO 2018